6 C
Pristina
E martë, Prill 25, 2017

Qofte dhe çifte: Mehmet Ali Pasha, modernizues i Egjiptit

Historiani austriak Jakob Philipp Fallmerayer ka qenë i pamëshirshëm jo vetëm ndaj grekëve, për të cilët thoshte se nuk kanë asnjë lidhje me helenët:...

Veprimtaria kombëtare e Heroit të Kosovës Agim Ramadanit- Katana

Nga Milazim Maraj 11. Prilli është një ditë e shënuar në Historinë tonë të madhe, të dhimbshme dhe krenare. Kjo ditë brenda ka dy përmbajtje....

G.F. Williams: Evropa e përkrahu sundimin otoman që poshtëroi dhe shkretoi shqiptarët

George Fred Williams (1852-1932) ishte diplomat amerikan q ka shërbyer në fillim të shekullit XX në Grqi dhe në Malin e Zi. Ai ka...

Perandoria Osmane,si u ngrit dhe çfarë e bëri atë të rrëzohej?

A ishte një nga perandoritë më të fuqishme në historinë botërore dhe si u krijua? Çfarë e bëri atë të rrëzohej? A ishte perandoria...

SKANDAL: PËRGJIGJA E SHQIPTARIT, ZONJA MARINE LE PEN SHQIPTARËT TË DHANË NAPOLEONIN, NËNË TEREZËN,...

Ka mjaftuar vetëm një shkëndi mes mbështetësit të Marin Le Pen dhe një gazetari Shqiptarë në një seminar që të përfundoje mes njëri-tjetrit me...

Pranvera e ‘99 Kukësi, ku u strehuan mijëra kosovarë që vinin nga lufta [Foto]

18 vjet më parë, të shtunën e 27 marsit të vitit 1999, me mijëra shqiptarë të Kosovës, të shpërngulur me dhunë, nisën zhvendosjen biblike...

Fatmira Hajdari rrëfen çastet tragjike kur mësoi për vrasjen e Azemit (Foto)

Fatmira Hajdari, foli për herë të parë pas vrasjes së bashkëshortit dhe babait të tre fëmijëve të saj, Azem Hajdarit, pesë muaj më pas. Në...

Si u shëndrruan kishat katolike shqiptare në kisha ortodokse serbe?

Me gjithë hulumtimet nga ekspertët që janë bërë edhe kohëve të fundit në këtë drejtim, të cilat dihen dhe në masë edhe të publikuara,...

Vrasja e Avni Rustemit cilët ishin autorët e vërtetë

“Marrëdhëniet e Esat Pashë Toptanit me qeverinë serbe” Kush ishte Esat Pashë Toptani dhe cilat ishin marrëdhëniet e vërteta mes tij dhe qeverisë serbe?! Kush...

Quajeni si të doni UÇK-në, ajo e kreu misionin e saj fisnik, çlirimin e...

Po të krahasohet me të gjithë parametrat e ushtrive të vendeve sovrane, të lindjes apo të perëndimit, me doktrinat e shteteve sovrane në të...

Artikujt e Fundit

Këto janë “Katunarkat zvicerane” krejtësisht nudo (Foto+18)

Këto janë femrat zviceran qe po çmendin internatin. Shumë seksi dhe tërheqëse por kjo nuk përben lajmin interesant. Këto janë femrat e quajtura “fshatarkat zvicerane”. Fotot e...

Skandal i Leo Messit kur heq fanellën. Mediat spanjolle zbulojnë veprimin që nuk e...

Pesë herë më i miri i botës, Leo Messi, shënoi në minutën e 92’ ku i dhuroi tre pikë Barcelonës, duke rihapur seriozisht gara...

Nëse i dashuri yt bën këto pesë gjëra, mos u marto me të

Njeriu perfekt nuk ekziston, por edhe sikur të ekzistonte ti ndoshta nuk do ta doje. Ne dashurohemi me njerëzit që janë një paketë virtytesh dhe...

4 gabimet që bëjnë çiftet para se të fejohen

Këtu nuk ka vend për keqkuptime. Askush nuk dëshiron ta heqë vëmendjen nga entuziazmi i fejesës, sepse ky është një nga momentet më të...

Ja si ta largoni dhjamin në bark? Metodë shumë e thjeshtë

Nëse dëshironi ta humbni barkun e madh, opsioni më i mirë është dieta dhe ushtrimet, padyshim. Por, a e keni ditur se duke i ftohur...
wordpress hit counter