25 C
Pristina
E hënë, Korrik 24, 2017

Nuk bëhet Shqipëria me kopila të Serbisë

Babai yt fliste për Aristotelin, Arkimedin, Neronin, Monarkët e shquar, Shekspirin, Gëten, Tolstoin, Kolombin, Magelanin, Kromuellin, Henri Fordin. Ti në një qoshe dëgjoje i...

Gruevski, Putin apo konflikti etnik? Kush është fajtori i trazirave në Maqedoni

Një dekadë më parë Maqedonia, “ këmbora”  e Ballkanit, krijoi shembullin e një demokracie shumë-etnike , të brishtë dhe jofunksionale, por të tërhequr drejt...

1 Majin duhet ta presim me Protestë jo me Festë

1 maji duhet protestuar në kosov e jo duke festuar në Shumë vende të Botes Përkujtohet si Dita e Puntorve. Dita e Punës, ose...

Aktivizimi i ‘99-shave

Në një periudhë ku fjala zgjedhje është njëra prej fjalëve më të përsëritshme e të mbidëgjuara, është e pa evitueshme kërkesa për ndryshim, atë...

Sërbisë nuk po i ecin hiç punët mirë me Ramushin

Kreu i AAK-së Ramush Haradinaj është arrëstuar disa herë nga Tribunali Ndërkombëtar i Hagës për krime lufte në ish- Jugosllavi gjatë viteve 1998-1999 kundër...

Si u sulmua Kuvendi i Maqedonisë?

Policia maqedonase ka përdorur granata për të përzënë protestuesit dhe për të evakuuar deputetët e bllokuar brenda pasi ligjvënësit, duke përfshirë udhëheqësin e opozitës...

Kundër demokracive hibride mbetet vetëm Rruga

Nëse doni të kuptoni çfarë po ndodh në Europën Qendrore dhe pse mijëra të rinj janë lëshuar në rrugët e Budapestit, Bukureshtit, Bratislavës apo...

Bajrush Morina: A e dini pse do të mbahen zgjedhjet e parakohshme?

Gazetari Bajrush Morina ka treguar arsyet pse do të mbahen zgjedhjet e parakohshme. Përmes një shkrimi autorial, ai i ka terguar arsyet. Shkrimi i plotë: …Sepse PDK...

Ekskluzive: Arrestimet nga Gjykata Speciale do të ndodhin së shpejti! Kërcënimet, lojë e kabinetit...

Paralajmërimet e institucioneve të Kosovës se kinse janë të rrezikuar liderët politik dhe shtetëror nga grupe dhe organizata të jashtme në prag të festës...

Rashiti: Turqia e Erdogani kanë ndikim në Kosovë e rajon

Analisti Naim Rashiti në një intervistë për DW flet për ndikimin që mund të ketë në Kosovë Erdogani pas rezultatit të referendumit për ndryshimet...

Artikujt e Fundit

Rihanna shkëlqen me “Dior Colection 2018

Rihanna, këngëtarja e njohur botërore dhe ikona e modës ka mahnitur të gjithë me paraqitjen e saj me “Dior Collection 2018”. Këtë herë, e veshur...

VV, AAK e NISMA flasin për koalicion parazgjedhor

Jakup Krasniqi nga NISMA për Kosovën, ka konfirmuar për Gazetën Express se ka ndodhur një takim sot ndërmjet udhëheqësve të Aleancës për Ardhmërinë e...

Çfarë tha Arbana Xharra, disa orë përpara se të sulmohej fizikisht (Video)

Arbana Xhara, ka qenë e ftuar në emisionin “Oktapod” këtë të premte, disa orë përpara se ajo të sulmohej fizikisht përpara banesës së saj. Xharra...

Shkelje të shumta në konkursin për profesor asistent në FShMN

Laureati i çmimit të Akademisë së Shkencave të Kosovës për vepër shkencore, Lulzim Zeneli, nuk është pranuar si mësimdhënës në Fakultetin e Shkencave Matematikore-Natyrore...

Avdyli i LDK-së, ka një lutje për partinë e tij, VV-në, AKR-në dhe Alternativën

Kryetari i degës së LDK-së në Prizren, Haxhi Avdyli apelon drejtuesit e partisë tij, ata të Vetëvendosje, AKR dhe Alternativa që të ulen të...
wordpress hit counter