7 C
Pristina
E mërkurë, Mars 29, 2017

Thomas Brey: Rrezik lufte – kufinj të rinj në Ballkan

Në Kosovë, Bosnjë dhe në Serbi po projektohet sërish rrezik lufte. Po ngriten sërish kërkesa për kufinj të rinj, një temë e hekurt tabu...

Pse Donald Trump do t’i japë fund mjerimit të Greqisë në euro

Lulet po celin. Mbrëmjet janë duke u shkurtuar. Partia Laboriste duket se po shkon drejt një krize udhëheqjeje. Të gjitha shenjat tradicionale të pranverës...

Pse myslimanët mbështesin Donald Trump

Me vetëm një javë në krye të administratës se tij, Presidenti Trump i ka treguar popullit amerikan se mbajtjen e “togës” së zyrtarit më...

Këto janë rastet kur dikujt duhet ti thuash ‘Të Dua’

Shumë personave u ndodh që sa herë flasin në telefon kanë “në majë të gjuhës” fjalën të dua. Nëse dikush ju bën një nder...

Kimete Berisha: Lexues të nderuar, derisa të fillon lufta, u rekomandoj…

Derisa të fillon lufta, u rekomandoj të ‘vdisni’ përditë nga pak nga dashuria! Ky B.Gecaj, siç do të thoshte Baton Haxhiu, ish krejt ‘LMorinë’....

Kur nuk do të ekzistojë më Maqedonia?

Vullnetet politike testohen në momente delikate. Deklaratat vihen në provë kur vjen momenti për t’i konkretizuar ato. Ajo që po ndodh në Maqedoni, është as...

Gjuha e lashtë shqipe ( Pellazgjishtja)

Shkurtimisht disa të dhëna gjuhësore të adresuara për ata studjues( veçanërisht gjuhëtarë) të cilët ende nuk e pranojnë se shqipja është një gjuhë shumë...

Adriatik Kelmendi: Pse e le Kosovën pa ushtri deri më sot, Hashim?

Publicisti Adriatik Kelmendi ka reaguar pas procedimit të projektligjit nga Hashim Thaçi për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Ai në një shënim në Facebook ka...

Përrallat politike me përfundim tragjik

Nuk ka pasë moment më të keq politik për ta çelë vetë ne temën e ndryshimit të kufijve të Kosovës dhe Serbisë me shkëbimin...

Pse jo Shqipëria?

Kisha Ortodokse Bullgare është propozuar për Çmimin Nobel të Paqes 2017 për rolin në shpëtimin e hebrejve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Nga: Ruben Avxhiu Ndonëse...

Artikujt e Fundit

Putin i jep Serbisë dhjetëra tanke dhe aeroplanë luftarakë, falas!

Serbia dëshiron të bashkohet me BE-në. Por vendi ballkanik merr një furnizim me pajisje ushtarake me shumicë nga pronat e rezervave ruse – pa...

Deputetët paguhen sa pesë paga mesatare

Përderisa pagat mujore në Kosovë sillen nga 130 deri në mbi 400 euro, deputetët e Kuvendit të Kosovës vazhdojnë të kenë pagë pesë herë...

Aksident në magjistralen Prishtinë-Lipjan (Foto)

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Prishtinë-Lipjan, saktësisht në fshatin Lapnasel. Policia e Kosovës konfirmoi për Telegrafin se aksidenti ka ndodhur...

S’ua merr mendja cili yll botëror e këndoi mbrëmë këngën “Hajde halla e madhe”...

Këngët shqipe padyshim që shumë shpesh kalojnë edhe kufijtë e vendeve shqiptare dhe deri më tani janë kënduar nga disa yje. E fundit që këndoi...

Anita Haradinaj rrëfen peripecitë pa bashkëshortin: Nuk mundem më!

Bashkëshortja e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ishte e ftuar në emisionin “Rudina” ku ka folur për vështirësitë që po...
wordpress hit counter