7 C
Pristina
E mërkurë, Mars 29, 2017

Ambasadorët e kuintit po e përkrahin copëtimin e Kosovës!

Dje mbasadorët e kuintit, megjithëse vështirë të thuhet shtetet, pasi ambasadorët në këto raste vështirë se përfaqësojnë vullnetin rrënjësor të shtetit përkatës, kanë deklaruar se...

Gjuha e lashtë shqipe ( Pellazgjishtja)

Shkurtimisht disa të dhëna gjuhësore të adresuara për ata studjues( veçanërisht gjuhëtarë) të cilët ende nuk e pranojnë se shqipja është një gjuhë shumë...

Adriatik Kelmendi: Pse e le Kosovën pa ushtri deri më sot, Hashim?

Publicisti Adriatik Kelmendi ka reaguar pas procedimit të projektligjit nga Hashim Thaçi për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Ai në një shënim në Facebook ka...

Pse myslimanët mbështesin Donald Trump

Me vetëm një javë në krye të administratës se tij, Presidenti Trump i ka treguar popullit amerikan se mbajtjen e “togës” së zyrtarit më...

Rexhep Qosja rikthehet te opsioni i Dobrica Qosiç për Kosovën?!

Mediat e Kosovës kanë transmetuar një intervistë të akademikut shqiptar, Rexhep Qosja, në të cilën shkrimtari i njohur dhe i vetëshpallur si “babai i...

Pranvera Shqiptare ‘81, një drejtim i ri në politikën shqiptare

Jemi në fillim të 36-vjetorit të PRANVERËS Shqiptare ’81, ngjarje kjo që bëri kthesën e duhur dhe në kohën e duhur në nivel kombëtar....

Pa rënë Qeveria e Isa Mustafës Liberalizim të Vizave nuk do të ketë!

Nga Beqë Cufaj 1. Dhe papritmas çelet fronti i vizave. 6 minuta më parë Hashimi don të pajtohet me Hashimin! Kosova e poshtëruar dhe mjerë. Kosova e cila e...

Gratë dhe seksi

Si të gjithë gazetarët, edhe unë si e tillë mbetem një idealiste e pandreqshme për të besuar me entuziazëm shpeshherë edhe romantik, për një...

Si e bëri ‘vettingun’ Adolf Hitleri ose mbi ‘shtetin e dyfishtë’

Kur bie shi dhe kur kam ngé shkruaj në FaceBook nga një rekomandim leximi, që të tjerëve u duket esé. “Ernst Fraenkel, Shteti i...

Përse duhet mbrojtur Shefqet Krasniqin?

Si po bëhet prokuroria e Kosovës si ajo e Iranit dhe Arabisë Saudite Nga: Veton Surroi 1. Thellësia teologjike dhe intelektuale e dr. Shefqet Krasniqit, deri para...

Artikujt e Fundit

Putin i jep Serbisë dhjetëra tanke dhe aeroplanë luftarakë, falas!

Serbia dëshiron të bashkohet me BE-në. Por vendi ballkanik merr një furnizim me pajisje ushtarake me shumicë nga pronat e rezervave ruse – pa...

Deputetët paguhen sa pesë paga mesatare

Përderisa pagat mujore në Kosovë sillen nga 130 deri në mbi 400 euro, deputetët e Kuvendit të Kosovës vazhdojnë të kenë pagë pesë herë...

Aksident në magjistralen Prishtinë-Lipjan (Foto)

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Prishtinë-Lipjan, saktësisht në fshatin Lapnasel. Policia e Kosovës konfirmoi për Telegrafin se aksidenti ka ndodhur...

S’ua merr mendja cili yll botëror e këndoi mbrëmë këngën “Hajde halla e madhe”...

Këngët shqipe padyshim që shumë shpesh kalojnë edhe kufijtë e vendeve shqiptare dhe deri më tani janë kënduar nga disa yje. E fundit që këndoi...

Anita Haradinaj rrëfen peripecitë pa bashkëshortin: Nuk mundem më!

Bashkëshortja e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ishte e ftuar në emisionin “Rudina” ku ka folur për vështirësitë që po...
wordpress hit counter