7 C
Pristina
E mërkurë, Mars 29, 2017

A janë shqiptarët një prej 12 fiseve të zgjedhura?

Nëse bota do mësojë të vërtetën për shqiptarët atëherë historia botërore do të shkruhet ndryshe. Në foto është Dhjetë Frankshi i cili daton në Maj...

Si e bëri ‘vettingun’ Adolf Hitleri ose mbi ‘shtetin e dyfishtë’

Kur bie shi dhe kur kam ngé shkruaj në FaceBook nga një rekomandim leximi, që të tjerëve u duket esé. “Ernst Fraenkel, Shteti i...

Pse Donald Trump do t’i japë fund mjerimit të Greqisë në euro

Lulet po celin. Mbrëmjet janë duke u shkurtuar. Partia Laboriste duket se po shkon drejt një krize udhëheqjeje. Të gjitha shenjat tradicionale të pranverës...

Si po planifikon Obama të sabotojë presidencën e Donald Trump

Kur ish-presidenti Barack Obama tha se "inkurajon" nga protestat anti-Trump, ai ishte duke dërguar një mesazh miratimit trupave të tij. Trupave? Po, Obama ka...

Pa rënë Qeveria e Isa Mustafës Liberalizim të Vizave nuk do të ketë!

Nga Beqë Cufaj 1. Dhe papritmas çelet fronti i vizave. 6 minuta më parë Hashimi don të pajtohet me Hashimin! Kosova e poshtëruar dhe mjerë. Kosova e cila e...

Thomas Brey: Rrezik lufte – kufinj të rinj në Ballkan

Në Kosovë, Bosnjë dhe në Serbi po projektohet sërish rrezik lufte. Po ngriten sërish kërkesa për kufinj të rinj, një temë e hekurt tabu...

A fshihet Adem Demaçi pas ekzekutimit të eprorit Mirush Dakaj!? “Vëllau yt e meritoi...

Mirush Dakaj, i fundit, në këmbë, në anën e djathtë ( i shënuar me shigjetë gjatë një takimi me Fehmi e Xhevë Lladrovcin, Sami...

Dy fakte me rëndësi, pse shteti i Francës ka abuzuar me Konventën Evropiane për...

Arrestimi i përkohshëm dhe zvarritja e procesit të vendosjes lidhur me kërkesën e Serbisë për Ekstradimin e z. Haradinaj, nga ana e shtetit francez...

Speciale: Vula e Skënderbeut në Danimarkë, dëshmon se ai ishte mbret, dhe kishte në...

Vula mbretërore e Skënderbeut, me shqiponjë dykrenare, me kurorë, dhe poshtë kthetrave njëlepur. Shkruan: Ilir Seci Kjo është mister si ka mbërritur në Danimarkë, dhe si është...

‘Prej cilit yll kemi rënë…’

Lou Andreas-Salomé ishte njëra prej grave më të bujshme të historisë së re: e lindur në një familje ruso-gjermane ajo këputi shumë zemra të...

Artikujt e Fundit

Putin i jep Serbisë dhjetëra tanke dhe aeroplanë luftarakë, falas!

Serbia dëshiron të bashkohet me BE-në. Por vendi ballkanik merr një furnizim me pajisje ushtarake me shumicë nga pronat e rezervave ruse – pa...

Deputetët paguhen sa pesë paga mesatare

Përderisa pagat mujore në Kosovë sillen nga 130 deri në mbi 400 euro, deputetët e Kuvendit të Kosovës vazhdojnë të kenë pagë pesë herë...

Aksident në magjistralen Prishtinë-Lipjan (Foto)

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Prishtinë-Lipjan, saktësisht në fshatin Lapnasel. Policia e Kosovës konfirmoi për Telegrafin se aksidenti ka ndodhur...

S’ua merr mendja cili yll botëror e këndoi mbrëmë këngën “Hajde halla e madhe”...

Këngët shqipe padyshim që shumë shpesh kalojnë edhe kufijtë e vendeve shqiptare dhe deri më tani janë kënduar nga disa yje. E fundit që këndoi...

Anita Haradinaj rrëfen peripecitë pa bashkëshortin: Nuk mundem më!

Bashkëshortja e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ishte e ftuar në emisionin “Rudina” ku ka folur për vështirësitë që po...
wordpress hit counter