31 C
Pristina
E premte, Korrik 21, 2017

Personat me grup gjaku “0” më pak gjasa për sulm në zemër

Personat me grup të gjakut "0" kanë më pak gjasa të pësojnë sulm në zemër dhe në trup krahasuar me grupet e tjera të...

Ja çfarë hahet në mëngjes anembanë botës (Foto)

Tashmë sipas disa zbulimeve është bërë e ditur se cilat janë vendet me mëngjeset më të shëndetshme në botë. Për ata që ende dyshojnë në...

Djathi i vjetër ju shton jetëgjatësinë

Të gjithë e keni dëgjuar këshillën e mjekëvë, të cilën shprehen se konsumi i bulmetit, veçanërisht djathit nuk është edhe aq i shëndetshëm. Por Universiteti...

MAGJI E NATYRËS: E dini VËRTET çfarë është kjo pjesëz ngjyrë e trëndafiltë në...

A e dini përse shërben pjesëza e trëndafiltë në këndin e syrit? Kur flasim për strukturën e syrit të gjithë e dimë për nocionet kokërdhoku...

Mjekët japin alarmin/ Një virus kërpudhor po na kërcënon jetën! Është imun ndaj antibiotikëve!

Virusi kërpudhor i quajtur Candida auris, është zbuluar në vitin 2009 në veshin e një të moshuari japonez. Ky patogjen po mbjell panik nëpër...

Ju dhemb gjuri vazhdimisht, ja përbërësi që ju shëron menjëherë

Gjyshet tona nuk kanë pasur shumë mjekime në kohën e tyre, por dinin se si t’i shëronin dhimbjet. Dhimbjet e kockave dhe më konkretisht të...

Kjo është fjala që heq menjëherë stresin

Ndoshta ju ka ndodhur që të keni pyetur ndonjë nga kolegët apo miqtë tuaj se si ndihen në punë dhe numri maksimal i përgjithshëm...

Fjetja për 90 minuta pas mësimit, ndihmon në mbajtjen mend të fakteve

Mbyllja e syve dhe dremitja pas mësimit, për të gjithë shihet si një mëkat i këndshëm. Por, një grup shkencëtarësh, po kërkojnë që kjo të...

Si të shmangni problemet e shëndetit që shkaktojnë lëngjet e tepërta në trup

Sasia e tepërt e mbajtjes së lëngjeve në trup mund të shkaktojë probleme në sistemin e qarkullimit të gjakut, indet e trupit apo dëmtimin...

Çfarë përjetoni gjatë sulmit në zemër (Video)

7 milion njerëz në botë vdesin nga sulmi në zemër çdo vit. Sikurse muskujt, zemra ka nevojë për oksigjen. Sulmi në zemër ndodh gjatë ndërprerjes së...

Artikujt e Fundit

Rihanna shkëlqen me “Dior Colection 2018

Rihanna, këngëtarja e njohur botërore dhe ikona e modës ka mahnitur të gjithë me paraqitjen e saj me “Dior Collection 2018”. Këtë herë, e veshur...

VV, AAK e NISMA flasin për koalicion parazgjedhor

Jakup Krasniqi nga NISMA për Kosovën, ka konfirmuar për Gazetën Express se ka ndodhur një takim sot ndërmjet udhëheqësve të Aleancës për Ardhmërinë e...

Çfarë tha Arbana Xharra, disa orë përpara se të sulmohej fizikisht (Video)

Arbana Xhara, ka qenë e ftuar në emisionin “Oktapod” këtë të premte, disa orë përpara se ajo të sulmohej fizikisht përpara banesës së saj. Xharra...

Shkelje të shumta në konkursin për profesor asistent në FShMN

Laureati i çmimit të Akademisë së Shkencave të Kosovës për vepër shkencore, Lulzim Zeneli, nuk është pranuar si mësimdhënës në Fakultetin e Shkencave Matematikore-Natyrore...

Avdyli i LDK-së, ka një lutje për partinë e tij, VV-në, AKR-në dhe Alternativën

Kryetari i degës së LDK-së në Prizren, Haxhi Avdyli apelon drejtuesit e partisë tij, ata të Vetëvendosje, AKR dhe Alternativa që të ulen të...
wordpress hit counter