Qofte me patate

Recetë e shijshme dhe shumë e lehtë për ta përgatitur.

Më poshtë keni përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes së gjellës

Përbërësit:

4-5 patate mesatare
250 gr mish i bluar
1 qepë
2 luge të gjellës miell bajame
kripë
biber
1 patëllxhanë
2 speca
3-4 domate
2 Hudhra

Përgatittja:

Patatet ndani në midis dhe bashkë me patëllxhan i fërgoni.

Përzieni të gjithë përbërësit dhe jepni formën e rrumbullakët. fërgoni në temperaturë mesatare.

Po ashtu edhe specat i ndajnë në copa te vogla se bashku me hudhrën, domatet e grira dhe kripen e fërgojmë deri sa t’iu largohet uji.

Qoftet, perimet dhe sosin e domateve e vendosim në patatet (e gryera).

Salcën ia hedhim përmbi dhe e vendosim në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius.

SHPËRNDAJE