Qofte të përziera

Recetë e shijshme dhe shumë e lehtë për ta përgatitur. Kjo gjellë ju merr vetëm 35 minuta për ta gatuar.

Përbërësit:

1 kg mish i bluar
1 gotë të çajit oriz të zier pak
1 qepë të copëtuar
kripë
Biber i zi
qimnon
majdonoz të freskët
2 patate
2 domate
7-8 speca
2 lugë të gjellës Salce domate
2 gota uje te nxehtë
vaj

Përgatitja:

Mishin, orizin, qepën, kripën, biberin e zi, qimnon dhe majdanozin e gatuajmë në një enë.

Tepsinë e lyejmë me vaj dhe glazurën e vejmë për fërgim në temperatur të ultë, pastaj ia shtojmë patatet e copëtuara, salcën e domateve ,ujin, kripën, dhe e përziejmë.

Tani ia shtojmë domatet e copëtuara dhe biberin e zi.

E fërgojmë në temperaturë mesatare për 30-35 minuta.

SHPËRNDAJE