Si u sulmua Kuvendi i Maqedonisë?

Policia maqedonase ka përdorur granata për të përzënë protestuesit dhe për të evakuuar deputetët e bllokuar brenda pasi ligjvënësit, duke përfshirë udhëheqësin e opozitës Zoran Zaev, u sulmuan brenda Kuvendit.

Nga Sinisa Jakov Marusic

Protestuesit që mbështetin ish partinë qeveritare ” VMRO DPMNE” sulmuan institucionin maqedonas, duke plagosur së paku katër deputetë.

Ata hynë me forcë pasi ish opozita e udhëhequr nga Social Demokratët zgjodhi një zgjodhën një shqiptar si kryetarin e ri të parlamentit në përpjekje për të formuar qeverinë.

Të paktën katër deputetë, përfshirë kreun e SDSM-së Zoran Zaev dhe kreun e Lëvizjes për Reformën e PDSH-së, Zijadin Sela, u konfirmuan se janë plagosur dhe kanë marrë trajtim mjekësor.

Mbrëmjen e të enjtes, në zonën qendrore të Shkupit kishte një prani të madhe policore, ndërsa disa qindra protestues qëndruan para ndërtesës së parlamentit, ndonëse situata mbeti e qetë.

Dhuna filloi menjëherë pas orës 18:00, kur shumica e 67 deputetëve të parlamenti 120 vendësh zgjodhën n kryetarin e ri të parlamentit, Talat Xhaferin.

“Të dashur qytetarë, ju përgëzoj për zgjedhjen e kryetarit të ri të parlamentit”, tha kreu i LSDM, Zoran Zaev, në një konferencë shtypi në parlament, menjëherë përpara se aktivistët e “VMRO DPMNE” të sulmonin ndërtesën.

Partia “VMRO DPMNE,” e cila ka tentuar të shmangë humbjen e pushtetit duke parandaluar zgjedhjen e një kryetari të ri, muajin e kaluar, u ankua se masa ishte e paligjshme dhe e quajti një “ tentativë për grusht shteti “.

Gjatë gjithë mbrëmjes, një numër i madh protestuesish filluan të hynin në parlament, duke u përballur me opozitën dhe disa forca të vogla policore të vendosura atje.

Për disa orë, protestuesit, disa prej te cilëve , kishin vendosur kapuçë të zinj, pushtuan sallën e shtypit, dhe sulmuan pothuajse të gjithë deputetët e bllokuar brenda saj.

Protestuesit gjithashtu hynë në sallën plenare të parlamentit, ku kënduan këngë patriotike dhe këndonin zgjedhje të reja, një kërkesë e përsëritur disa herë nga VMRO DPMNE-ja.

Ndërsa numri gjithnjë në rritje i njësive të policisë filloi të hynte në ndërtesën e parlamentit, disa nga gazetarët u nxorën jashtë dhe institucioni u mbyll.

Policia më pas ka përdorur granata të ashpra për të përzënë protestuesit pro-VMRO DPMNE nga ndërtesa dhe filloi evakuimin e deputetët dhe gazetarët që ishin bllokuar brenda, të cilët thanë u sulmuan nga grupe protestuesish.

Në një fjalim të shkurtër televiziv, presidenti maqedonas i mbështetur nga VMRO DPMNE-ja, Gjorge Ivanov, bëri thirrje për qetësi.

“Unë u bëj thirrje udhëheqësve të partive parlamentare që të vijnë në zyrën time nesër në mënyrë që të mund ta kapërcejmë këtë konflikt”, tha Ivanov.

Ai gjithashtu u bëri thirrje të gjitha palëve të vetëpërmbahen, duke thënë se me zgjedhjen e një kryetari të ri të parlamentit ishin shkelur rregullorja parlamentare dhe rendi legjislativ.

Por LSDM fajësoi Ivanovin, i cili që nga 1 marsi ka refuzuar t’i japë mandatin udhëheqësit të opozitës, Zoran Zaev, pavarësisht se ka mbledhur një shumicë parlamentare.

LSDM-j a tha se Ivanovi ishte “pjesë e skenarit” përgjegjës për dhunën dhe për bllokimin e një tranzicioni paqësor të pushtetit pas zgjedhjeve të parakohshme të 11 dhjetorit.

Udhëheqësi i VMRO DPMNE, Nikola Gruevski, i cili thuhet se ishte jashtë vendit, në Vjenë, përdori Facebook-un për të bërë thirrje për qetësi.

Gruevski këmbënguli se partia e tij do të përdorë “të gjitha mjetet demokratike” për të bllokuar zgjedhjen e kryetarit të ri të parlamentit dhe për të ndaluar qeverinë e re të marrë detyrën.

Ambasada e amerikane në Shkup, Federica Mogherini dhe Johannes Hahn dënuan dhunën. Ata theksuan se zgjedhja e një kryetari të ri të parlamentit ishte një hap pozitiv.

“Shumica e deputetëve zgjodhën Talat Xhaferin si Kryetar të Kuvendit gjatë një sesioni të rregullt parlamentar, të dëshmuar nga anëtarët e publikut dhe shtypit. Do të punojmë me për të mbështetur demokracinë dhe për të avancuar edhe më tej interesat e Maqedonisë,” tha në një njoftim për shtyp Ambasada amerikane.

Maqedonia nuk ka qenë në gjendje të zgjedhë një qeveri të re që nga zgjedhjet e dhjetorit.

Kriza u thellua më 1 mars, kur Presidenti Ivanov refuzoi t’i japë udhëheqësit të SDSM-së mandatin për të formuar një qeveri, duke këmbëngulur se kjo do të rrezikonte sovranitetin e vendit.

LSDM tha se VMRO DPMNE-ja kishte frikë të humbte pushtetin, sepse udhëheqësit e saj kanë frikë të dalin para gjykatës.

Disa figura të larta partiake, duke përfshirë udhëheqësin e VMRO DPMNE , Nikola Gruevski, po përballen me hetime dhe akuza kriminale nga Prokuroria Speciale ( SJO) për të cilën pretendojnë se është e motivuar politikisht. / Ballkan Insight – Përshtati Syri.net/

SHPËRNDAJE