258 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 480 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjur.mimi i kontakteve të ras.teve në terren prej të cilëve rezultojnë 258 ras.te pozitive.

Numri total i ras.teve pozitive është 8.104 ras.te nga 36.050 persona të dys.himtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 212 ras.te të vde.kjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 196 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 4.463 ras.te, kurse numri i ras.teve ak.tive është 3.429.