31 të shëruar sot nga koronavirusi, 10 raste të reja pozitive

Ka shkuar në 232 numri i të shëruarve nga koronavirusi në Kosovë.

Të martën janë regjistruar 31 raste të reja shërimi, ndërsa dhjetë raste të reja kanë dalë pozitive nga 250 testime, ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kjo është dita e dytë rresht kur në Kosovë ka më shumë të shëruar se rezultate të reja me infeksion.

Ndërkohë Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës ka bërë të ditur se rastet e kontaktit janë pesë në Kamenicë (sipas vendbanimit: 5 raste Poliçkë), 3 në Viti (sipas vendbanimit: 3 raste Ramjan), dhe nga 1 rast vendbanimet: Mollopolc-Shtime dhe Rahovec.

Deri tash në Kosovë, në total, janë testuar 6955 mostra të dyshimta.

Numri total i të infektuarve deri tash në Kosovë është 790.

Si pasojë e koronavirusit kanë vdekur 22 persona.

“Sapo i morëm rezultatet për ditën e sotme.

31 bashkëqytetarë janë të shëruar pas testimeve.

Ndërsa nga 250 testime vetëm 10 qytetarë kanë rezultuar të infektuar.

E sotmja është dita e dytë kur në vendin tonë shënojmë këto rezultate shpresëdhënëse.

Të bashkuar dhe të koordinuar e me përkushtim do ia dalim.

Kujdesi duhet të vijojë njëjtë si deri tani, sakrifica e secilit po i jep rezultatet.

Ndaj le të jemi të vëmendshëm e solidarë si deri tani”, ka shkruar Vitia në një postim në Facebook.