Web Analytics
BallinaUncategorized6 gjëra që nuk duhet t’ia thoni dikujt që vuan nga ankthi

6 gjëra që nuk duhet t’ia thoni dikujt që vuan nga ankthi

Është shumë më e dobishme të tregoni mbështetjen tuaj, edhe nëse nuk e kuptoni vërtet gjendjen ose si ndihet.

Gati 1 në 5 persona ka çrregullim ankthi, kështu që ka shumë shanse që të njihni dikë me ankth.

Ekziston një shans po aq i mirë që të keni qenë një mbështetje për të dashurin ose kolegun tuaj – dhe të keni t’i keni thënë ose bërë gjëra që ata i kanë perceptuar si jo të dobishme.

Këtu janë disa gjëra që nuk duhet t’ia thuash dikujt që vuan nga ankthi:

1. “Qetësohu!”

T’i thuash dikujt “të qetësohet” nuk ndihmon aspak.

Nëse personi që përjeton ankth do të kishte aftësinë të qetësohej, atëherë nuk do të vuante nga ky çrregullim.

Për dikë me ankth, kjo frazë është e bezdisshme.

Provoni të thoni diçka si: “Unë jam këtu për ty”, “Unë do të dëgjoj” ose “Unë do të qëndroj me ty”.

2. “Nuk është ndonjë problem i madh”

Shumica e njerëzve me ankth e dinë se disa nga mendimet e tyre janë irracionale dhe jashtë proporcionit me situatën në fjalë.

T’i thuash dikujt në mes të një sulmi ankthi (ose paniku) se ajo gjë për të cilën ata shqetësohen “nuk është ndonjë problem i madh” është shumë e gabuar.

3. “Pse je kaq i/e shqetësuar?”

Kjo është një pyetje e pamundur për t’iu përgjigjur! Sigurisht, disa njerëz herë pas here mund të jenë në gjendje të identifikojnë burimin e shqetësimit të tyre në një moment të caktuar, por shpesh, ankthi dhe su.lmet e panikut go.dasin pa ndonjë arsye të dukshme.

4. “Unë e di se si ndihesh”

Nëse nuk keni një çrregullim ankthi, nuk e keni idenë se si është të jesh i gjymtuar nga ankthi.

Ndarja e përvojave tuaja me ankthin me dikë që është në mes të një su.lmi paniku nuk është e dobishme.

5. “Gjithçka është në kokën tuaj”

Në njëfarë niveli, njerëzit që kanë çrregullime ankthi e dinë se shqetësimi është ‘gjithçka në kokën e tyre’.

Por kjo nuk e bën ankthin ose frikën e tyre më pak reale.

Shprehja e kësaj fraze hedh poshtë shqetësimet dhe ndikimin që ka ankthi në jetën e tyre.

Në vend të kësaj, përpiquni të ndihmoni individët me ankth të lidhen me botën fizike përreth tyre. Ndihmojini ata të gjejnë një vend të qetë.

6. “Përpiqu ta kalosh”

Njerëzit nuk zgjedhin të kenë ankth.

Është një gjendje shëndetësore, ashtu si diabeti, astma ose presioni i lartë i gjakut.

T’i thuash dikujt “ta kapërcejë” është e pandjeshme në rastin më të mirë; në rastin më të keq, sinjalizon një mosgatishmëri për të ndihmuar individin të përballet me një gjendje kronike dhe shqetësimin në fjalë.

Është shumë më e dobishme të tregoni mbështetjen tuaj, edhe nëse nuk e kuptoni vërtet gjendjen ose si ndihet.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,001NdjekësitNdjek

Të Fundit