7.000 persona janë izoluar në një anije në Itali, çifti kinez në bord testohet për koronavirusin

Një anije lundrimi italiane me 7.000 njerëz në bord po mbahet jashtë bregdetit pasi një grua kineze u sëmurë dhe u dyshua se ka koronavirusin.

Anija “Costa Smeralda”, aktualisht po mbahet në port në Civitavecchia, 35 milje në veri të Romës, pasi një grua 54-vjeçare nga Makau zbriti me ethe.

Ajo dhe burri i saj, i cili nuk mendohet se ka simptoma, janë vendosur menjëherë në izolim dhe janë testuar për virusin.

Gruaja, e cila nuk është identifikuar, kontaktoi mjekët në bord të mërkurën në mbrëmje për të thënë se ajo kishte një temperaturë dhe po vuante probleme të frymëmarrjes, raporton “Corriere della Sera”.

Anija besohet se transportonte rreth 6.000 pasagjerë, së bashku me 1.000 anëtarë të tjerë të ekuipazhit.

Rezultatet e analizave priten të konstatohen këtë pasdite dhe pasagjeret e tjerë janë ndaluar të largohen nga anija.