Web Analytics
BallinaUncategorized8 periudha kritike në jetën e një fëmije që çdo prind duhet...

8 periudha kritike në jetën e një fëmije që çdo prind duhet të dijë

Ne “Ndryshe”mendojmë se sekreti i prindërve të shkëlqyeshëm qëndron në të ditur paraprakisht se cilat veçori të sjelljes dhe emocionale fëmija juaj do të ketë në çdo fazë të jetës.

Le të shohim se cilat janë!

Të porsalindurit deri në 3 muaj

Në këtë moshë, të qarat janë mënyra kryesore që bebi juaj mund të komunikojë nevojat e tyre.

Dhe si prind, do të mësoni të ndjeni ndryshimin midis një klithje që do të thotë që fëmija juaj është i uritur, i lodhur ose ndjen ndonjë siklet.

Sidoqoftë, ndonjëherë fëmija juaj mund të fillojë të qajë për asnjë arsye të dukshme dhe është e rëndësishme që të reagoni gjithmonë ndaj tij dhe ta ngushëlloni fëmijën me prekje dhe fjalë.

Ata duhet të mendojnë se janë të sigurt, se janë të dashur dhe se mund t’ju besojnë.

Të porsalindurit mund të ndiejnë emocione në zërin tuaj, kështu që duhet të jetë qetësuese dhe miqësore për ta bërë fëmijën të ndjehet i sigurt.

4 deri në 6 muaj

Është mirë nëse prindërit i inkurajojnë ata të qeshin duke bërë fytyra qesharake, për shembull.

Në këtë moshë, fëmijët bëhen më të vetëdijshëm për njerëzit rreth tyre, përveç mamasë dhe babait, dhe ata mund të njohin fytyrat dhe objektet e njohura.

Tani është koha për të filluar prezantimin e tyre me fëmijë dhe njerëz të tjerë.

7 deri në 12 muaj

Në këtë pikë, foshnjat fillojnë të preferojnë nënat e tyre mbi të gjithë, dhe ata mund të kenë frikë nga të huajt.

Ata kapen pas prindërve të tyre dhe qajnë kur largohen.

Për të shmangur atë, ju mund të largoheni për periudha të shkurtra kohe, ndërsa fëmija juaj po luan në një zonë të sigurt për t’u treguar atyre se gjithmonë do të ktheheni.

1 deri në 2 vjet

Fëmijët e kësaj moshe duhet të kenë më shumë ndërveprime shoqërore dhe përvoja jashtë shtëpisë.

Sidoqoftë, kur luajnë mes fëmijëve të tjerë, ata nuk ndërveprojnë akoma dhe nuk e kuptojnë konceptin e ndarjes

3 vjet

Tani fëmija juaj fillon të luajë me fëmijë të tjerë dhe ndan lodra me ta, dhe është e rëndësishme t’i inkurajoni ata ta bëjnë këtë.

Tantrumet e temperaturës bëhen më pak të zakonshme.

3-vjeçari juaj mund të fillojë të ketë frikë nga disa gjëra, si errësira ose një përbindësh nën shtratin e tyre.

Ju gjithashtu duhet t’i inkurajoni ata të bëjnë sa më shumë të jetë e mundur vetë, dhe t’u tregoni atyre sa krenarë jeni kur ju tregojnë një vizatim që ata kanë vizatuar, një figurë që ata kanë bërë nga material të ndryshmë për fëmijë, ose ndonjë gjë tjetër që ata e kanë bërë vetë.

4 deri në 5 vjet

Fëmijët e kësaj moshe mund të ndjekin rregullat, por ata nuk e kuptojnë se çfarë është e drejtë dhe çfarë është e gabuar ende.

Ata duan të jenë më të pavarur dhe besojnë se mendimet e tyre mund t’i bëjnë gjërat të ndodhin, kështu që është e rëndësishme t’i inkurajoni ata të bëjnë zgjedhje vetë.

Ata janë gjithashtu më kuriozë për botën.

Fëmijët 4-vjeçarë mund të kenë ndryshime të humorit dhe madje të bëhen agresivë, të luftojnë me motrat dhe vëllezrit e tyre dhe të kërcënojnë se do të ikin.

Në të kundërt, 5-vjeçarët shoqërohen me prindërit, ata kanë sjellje më të mira, ata janë më të përgjegjshëm dhe duan të bëjnë të tjerët të lumtur.

6 deri në 12 vjet

Miqtë bëhen shumë të rëndësishëm në këtë kohë dhe marrëdhëniet romantike mund të fillojnë të interesojnë fëmijën tuaj.

Në këtë moshë, fëmijët mund të jenë xhelozë për të tjerët.

Ata u pëlqen të jenë pjesë e klubeve dhe grupeve, dhe ata kënaqen të përfshihen në lojëra konkurruese.

Në këtë pikë, duhet ta mësoni fëmijën tuaj se si t’i respektoni dhe dëgjoni të rriturit.

Ju gjithashtu duhet të përpiqeni të kaloni sa më shumë kohë cilësore së bashku.

13 deri në 18 vjet

Adoleshentët shpesh e krahasojnë veten me të tjerët, dhe të pranuarit nga moshatarët e tyre është shumë e rëndësishme për ta.

Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i mësoni ata si të merren me presionin dhe stresin nga kolegët, dhe gjithashtu t’i inkurajoni ata të flasin hapur për ndjenjat dhe shqetësimet e tyre.

Marrëdhëniet romantike bëhen edhe më të rëndësishme në këtë kohë, dhe ata duan të jenë më të pavarur.

Me çfarë tjetër duhet të jenë prindërit të përgatitur të merren? Ne do të donim të dëgjonim mendimet tuaja në komente!

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,001NdjekësitNdjek

Të Fundit