Web Analytics
BallinaUncategorizedA e dini se helmi i gjarprit përdoret për të bërë ilaç?

A e dini se helmi i gjarprit përdoret për të bërë ilaç?

Rreth 50.000 raste kafshimesh ndodhin çdo vit në Pakistan dhe 20.000 njerëz vdesin nga helmi.

Instituti Kombëtar i Shëndetit në Islamabad prodhon vaksina për kafshimet e gjarpërinjve me helmin e tyre.

Pas marrjes së helmit nga një gjarpër, helmi injektohet në një kalë.

Kali nuk ngordh por prodhon antitrupa.

Muaj më vonë, antitrupat nxirren nga gjaku i kafshës.

Serumi i antitrupave pastaj pastrohet dhe përdoret si ilaç.

Shiko Videon:

https://www.facebook.com/zeriamerikes/videos/10155144875684536/?t=0

Rrjetet Sociale

630,781FansaPëlqeje
28,195NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit