Web Analytics
BallinaA është e nevojshme një dozë e tretë e vaksinës kundër COVID-19,...

A është e nevojshme një dozë e tretë e vaksinës kundër COVID-19, tregon studimi i Lancet

Një dozë përforcuese e tretë për popullatën e përgjithshme nuk kërkohet pasi vaksinat kundër COVID-19 janë mjaft efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda, sipas një raporti të publikuar nga The Lancet të hënën.

Disa vende kanë filluar të ofrojnë doza shtesë për shkak të frikës për variantin Delta shumë më ngjitës, duke bërë që Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të kërkojë një moratorium për dozat e treta mes shqetësimeve për furnizimet me vaksina për vendet më të varfra, ku miliona ende nuk kanë marrë dozën e parë.

Por një raport nga shkencëtarët, përfshirë OBSH-në, arriti në përfundimin se edhe me kërcënimin e Delta, “dozat përforcuese për popullatën e përgjithshme nuk janë të përshtatshme në këtë fazë të pandemisë”, përcjell Telegrafi.

Autorët, të cilët rishikuan studimet vëzhguese dhe provat klinike, zbuluan se vaksinat mbeten shumë efektive kundër simptomave të rënda të COVID-19, në të gjitha variantet kryesore të virusit përfshirë Delta, edhe pse ata kishin sukses më të ulët në parandalimin e sëmundjeve asimptomatike.

“Marrë në tërësi, studimet e disponueshme aktualisht nuk japin dëshmi të besueshme të rënies së konsiderueshme të mbrojtjes kundër sëmundjeve të rënda, që është qëllimi kryesor i vaksinimit”, ka thënë autori kryesor Ana-Maria Henao-Restrepo i OBSH-së.

Ajo tha se dozat e vaksinës duhet të kenë përparësi për njerëzit në të gjithë botën që ende presin një dozë.

“Nëse vaksinat vendosen aty ku do të bënin më të mirën, ato mund të shpejtonin fundin e pandemisë duke penguar evolucionin e mëtejshëm të varianteve”, shtoi ajo.

Franca ka filluar të shpërndajë dozat e treta tek të moshuarit dhe njerëzit me sistem imunitar të komprometuar, ndërsa Izraeli ka shkuar më tej, duke u ofruar fëmijëve 12 vjeç e lart një dozë të tretë pesë muaj pas vaksinimit të plotë.

Studimi i Lancet arriti në përfundimin se variantet aktuale nuk ishin zhvilluar aq sa duhet për t’i shpëtuar përgjigjes imune të ofruar nga vaksinat aktualisht në përdorim.

Autorët argumentojnë se nëse shfaqen mutacione të reja të virusit që ishin në gjendje të shmangnin këtë përgjigje, do të ishte më mirë të jepeshin nxitës të vaksinave të modifikuar posaçërisht që synonin variante më të reja, sesa ato të bazuara në vaksinat ekzistuese.

Ndërkohë shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u ka bërë thirrje vendeve që të shmangin dhënien e dozave shtesë deri në fund të vitit.

Agjencia shëndetësore e Kombeve të Bashkuara ka vendosur një objektiv global për të parë që çdo vend të vaksinojë të paktën 10% të popullsisë së tij deri në fund të këtij muaji, dhe të paktën 40% deri në fund të këtij viti.

Ajo dëshiron që të paktën 70% e popullsisë së botës të vaksinohen nga mesi i vitit të ardhshëm.

Por Tedros u ankua se ndërsa pothuajse të gjitha vendet e pasura kanë arritur shifrën 10%, dhe më shumë se 70% kanë arritur 40%, “asnjë vend i vetëm me të ardhura të ulëta nuk ka arritur asnjërin objektiv”. /Telegrafi/

Rrjetet Sociale

630,561FansaPëlqeje
28,204NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit