Abazi: Nëntoka e Hashim Thaçit, me njerëzit e tij kanë bërë kërcënime direkte në anëtarët e Kushtetueses

Me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, i hapet rruga votimit të qeverisë së re në Parlamentin e Kosovës. Forca që mori shumicën në zgjedhjet e fundit opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, duket se tashmë do të kalojë në opozitë dhe qeveria do të drejtohet nga ish-aleati i tyre, Lidhja Demokratike e Kosovës.

Haki Abazi, zv. kryeministri në detyrë dhe një nga drejtuesit kryesor të VV-së, gjatë një interviste në emisionin “Balkan Talk”, tha se, “nëntoka po frenon zhvillimin në Kosovë.

Ai tha se, vendimi i Gjykatës Kushtetuese u dha në orët e vona të së enjtes, gjë e cila është e çuditshme.

Vendimin në vetvete Abazi tha se për një çështje të ngjashme, gjykata ka vendosur për mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

“Ne prisnin që të vendosej për zgjedhje të reja, duke e kthyer vendimmarrjen tek sovrani, meqenëse kishte një mocion mosbesimi në Parlament.

Me vendimin e mbrëmshëm, si shumë institucione të tjera të Kosovës, tregoi se është e kapur, e ndikuar politikisht dhe ka vepruar në favor të kthimi të fuqisë politike tek një regjim i vjetër”, u shpreh Abazi.

I pyetur nëse Lëvizja Vetëvendosje do ta pranojë vendimin e institucionit më të lart Kushtetues në Kosovë, zv.kryeministri u përgjigj se do ta pranojnë por nuk pajtohen me këtë vendim.

“Pranueshmëria është një gjë, ndërsa pajtimi me vendimin e gjykatës e kemi bërë publike.

Do të vazhdojmë të themi se Gjykata Kushtetuese e ka de legjitimuar veten duke bërë një pamflet politik dhe jo një interpretim të procesit ku gjendet Kosova”, tha ai.

“Ata që e kanë mirëpritur këtë vendim janë humbësit e zgjedhjeve të 6 tetorit dhe natyrisht që humbësit do t’i gëzohen një mundësie që përmes ndikimit të institucioneve të përfitojnë në tavolinë.

Aq më tepër që kandidati i LDK është njeriu që ka më pak vota në listën e saj.

Edhe pse partia e dyta, njeriu për kryeministër ka vetëm 26 mijë vota dhe nuk ka fituar as në zonën e tij”, shtoi zyrtari i VV-së.

Më tej, Abazi theksoi se, në vendimmarrje të gjykatës ka ndikuar presioni i botës së krimit që gjendjet pranë Presidentit, Hashim Thaçi dhe sipas tij kjo botë e nëndheshme po bllokon zhvillimin e Kosovën nga ana demokratike dhe ekonomike.

“Duhet të kuptojmë se nën toka e Hashim Thaçit, me njerëzit e tij kanë bërë kërcënime direkte për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe grupeve minoritare që kanë votuar nën kërcënimet e Thaçit për të mbrojtur interesat.

Ajo që shihet në sheshin e Prishtinës, nuk duhet ta frikësojë askënd, pasi flasim për një shtet që synon të jetë në BE.

Shteti është i qytetarëve, ajo që duhet t’i frikësohemi është nëntoka dhe korrupsionit që nuk e lejon Kosovën që të zhvillohet në mirëqenie dhe dinjitetin e qytetarëve”, tha zv. kryeministri Abazi.

Pyetjes nëse Vetëvendosje do të rikthejë trazirat sociale dhe politike në Kosovë, zyrtari i lartë i VV-së e krahasoi sulmin ndaj Kushtetutës siç e konsideroi ai vendimin e djeshëm, të ngjashme me sulmet e Millosheviçit me tanke për të shfarosur etnikisht shqiptarët e Kosovës.

“Ne nuk mund të jemi spektatorë. Kostoja e rrëzimit të qeverisë Kurti lidhet me faktin se, ne nuk jemi burokratë që kujdesemi për karriget tona por për sovranitetin dhe integritetin e vendit.

Jemi në një udhëkryq ku ndarja territoriale e Kosovës është potencialisht axhenda për të cilën Thaçi ka punuar dhe vazhdon të punojë dhe kërkon partner luajal dhe në këtë rast një kryeministër kukull do të firmoste ndarjen.

Shembja e rendit kushtetues dhe demokratik nuk mund të na lërë spektatorë.

Çfarë do që është e domosdoshme dhe e nevojshme do të bëhet për të ruajtur shëndetin e demokracisë, për të mbrojtur Kushtetutën dhe territorin e Kosovës”, theksoi ai për Euronewsal.

Sipas Abazit, liderët e vjetër të politikës i tremben funksionimit të Gjykatës Speciale kurse për marrëdhënien e VV me të dërguarin special të Presidentit Trump tha se ka ndikuar gatishmëria Thaçit për të nënshkruar marrëveshje me Serbinë.

“Thaçi e shikon si mundësi të mbijetesë politike, e cila është e mbështetur në lojëra të pista.

Kjo e bën të komplikuar çështjen e marrëdhënies me ambasadorin Grenell, i cili mendoj se është ndikuar gatishmëria e madhe e Thaçit që në shpejtësi të arrijë një marrëveshje duke përjashtuar nga dialogu qeverinë Kurti”, tha Abazi.