Adele flet për betejat e shëndetit mendor të saj

Adele ka detajuar betejat e saj me ankthin dhe depresionin, duke zbuluar se ajo mbeti e lidhur në shtrat dhe po luftonte me shëndetin e saj mendor në mes të divorcit nga Simon Konecki.

Këngëtarja shpjegoi se ajo vuante me probleme psikologjike dhe fizike, të cilat u përkeqësuan nga prishja e martesës së saj dyvjeçare, duke theksuar se intoleranca ndaj glutenit gjithashtu kontribuoi në depresionin e saj, duke diskutuar betejën e saj për t’u ngritur nga shtrati, gjatë së cilës ajo thjesht shtrihej duke parë The Sopranos, pavarësisht se e dinte se ‘duhej të qëndronte e zënë’, ajo i tha revistës Rolling Stone: “Çdo gjë që mund të qetësonte ankthin tim, e bëra në kokën time së pari. Kam udhëtuar kudo ku është menduar të ketë energji të shkëlqyer”.

Përveç udhëtimit, Adele ndaloi së piri për gjashtë muaj për të lehtësuar ‘ankthin’ një term i dhënë për ndjenjat negative në shëndetin mendor të dikujt pas pirjes, ndarja e Adelës nga Simon, me të cilin u martua në vitin 2011 dhe me të cilin ndan djalin Angelo, nëntë vjeç, doli në dritë dhe pikërisht atëherë ajo filloi të luftonte problemet e saj.

Ajo shpjegoi se luftoi me intensitetin e zbulimit dhe përfundoi duke kaluar gjithnjë e më shumë kohë vetëm për shkak të kujdestarisë së përbashkët, Adele shpjegoi se kur festoi ditëlindjen e saj të 31-të në maj 2019 me miqtë, ajo ndihej pozitive megjithatë të nesërmen gjërat e goditën më shumë.

Ajo zbuloi se shkoi në Greqi dhe në një shkretëtirë në Arizona, përpara se të zbulonte gjithashtu se ishte alergjike ndaj shumicës së formave të glutenit, të cilat ajo zbuloi se mund të shkaktojë depresion si një efekt anësor ndaj ndjeshmërisë, ajo tregoi gjithashtu se kur u publikua lajmi për divorcin e saj, një mik i ngushtë fluturoi nga Londra në LA për të qenë pranë saj dhe për t’u siguruar që ajo të mos ndihej vetëm ndërsa lajmi u përhap.

Nëna e një fëmije tregoi gjithashtu se fillimisht ishte ‘e hutuar’ nga përgjigja e fansave të saj ndaj divorcit të saj, me shumë njerëz që shprehën entuziazëm për faktin se ndarja do të frymëzonte një album të ri.

Adele shpjegoi gjithashtu vendimin e saj për të vonuar publikimin e albumit të saj të shumëpritur “30” me më shumë se një vit, pas shkrimit të këngëve si një reagim emocional ndaj ndarjes së saj nga Simon.

Ajo shtoi: “Nëse nuk do të dilte tani, mendoj se ndoshta nuk do ta publikoja kurrë”.

“E di se do të kisha ndryshuar mendje dhe do të kisha thënë: “Ka vazhduar më tej le të fillojmë albumin e radhës”.

Adele gjithashtu ka vazhduar, duke nisur një romancë të re me agjentin sportiv amerikan Rich Paul, 39 vjeç gjashtë vjet më i madh se ajo, cifti i dashur “u takuan në një pistë vallëzimi në festën e ditëlindjes së një miku të përbashkët vite më parë”.

Ajo i tha Rolling Stone se fillimisht hezitonte t’u tregonte edhe miqve të saj për romancën e saj të re, duke shpjeguar: “Nuk ua tregova shumë miqve të mi në fillim, sepse doja ta mbaja për vete”.

Disa këngë në albumin e saj të ri kanë të bëjnë me lidhjen e saj të parë romantike pas divorcit.