Web Analytics
BallinaKURIOZITETEAdoleshentja zbulon se personi që e bullizonte online prej 1 viti, ishte...

Adoleshentja zbulon se personi që e bullizonte online prej 1 viti, ishte në fakt mamaja e saj!

Adoleshentja zbulon se personi që e bullizonte online prej 1 viti, ishte Një grua do të ndiqet penalisht pasi akuzohet se ka mashtruar dhe bullizuar vajzën e saj adoleshente në internet për një vit të tërë.

Kendra Gail Licari, nga Mt. Pleasant, Michigan, u akuzua në fillim të kësaj jave pas një hetimi njëvjeçar që filloi kur shkollat e qytetit Beal morën një ankesë për bullizmin kibernetik.

Ishte vajza e Gail dhe i dashuri i saj në atë kohë, të cilët ishin viktima të ngacmimeve, kështu që bashkëpunoi me nënën e djalit dhe zyrtarët e shkollës për të kuptuar se kush mund të fshihej pas mesazheve.

Incidentet ndodhën jashtë mjediseve të shkollës dhe pa përdorimin e pajisjeve shkollore. Shkolla kërkoi ndihmë nga forcat e rendit në janar 2021 dhe deri në prill u përfshi edhe divizioni i krimeve kompjuterike të FBI-së.

Agjencia federale ishte në gjendje të mbyllte adresat IP të përdorura për të dërguar mesazhet dhe kuptoi se ato lidhen me Licari-n. Nëna akuzohet se ka përdorur rrjete private virtuale (VPN) për të fshehur vendndodhjen e saj dhe madje e bëri të dukej sikur mesazhet vinin nga zona ku ndodheshin adoleshentët e tjerë.

Ajo përdori zhargon dhe shkurtesa për ta bërë të duket sikur mesazhet vinin nga një adoleshent tjetër. Prokuroria përpiloi 349 faqe që përmbanin mesazhe ngacmuese në rrjetet sociale dhe në inbox-e private.

Pasi gjithçka u zbulua, Licari në një rrëfim të plotë pranoi se fshihej ajo pas mesazheve. Megjithatë, mbetet ende e paqartë arsyeja pse.

42-vjeçarja akuzohet për përndekje të mituri, përdorim i kompjuterit për kryerjen e një krimi dhe për faktin se pengoi policinë të zgjidhte më shpejt çështjen.

Licari do të paraqitet më 29 dhjetor për një seancë dëgjimore që do të përcaktojë nëse ekzistojnë prova të mjaftueshme për ta dënuar me burg.

Rrjetet Sociale

630,707FansaPëlqeje
28,197NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit