Adresimi i presidentit Thaçi shtyhet për nesër në orën 20:00

Adresimi publik i paralajmëruar për sot i presidentit të Kosovës Hashim Thaçi është shtyrë për nesër në orën 20:00.

Pas propozim-aktakuzës së Zyrës së Prokurorit të Specializuar, i pari i vendit e ndërpreu udhëtimin për në SHBA ku pritej të merrte pjesë në takimin në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor.

Ai të premten ateroi në Aeroportin “Nëna Terezë” në Tiranë dhe menjëherë njoftoi se do të ketë një adresim publik për ditën e sotme nga zyra e tij.

“Sapo kam zbritur në Aeroportin “Nëna Terezë” në Tiranë, ndërkaq, të dielën në mbrëmje do t’ju drejtohem me një fjalë nga zyra ime.

Ju uroj një fundjavë të qetë dhe mbetem me shpresë të plotë se ditët më të mira për Kosovën dhe kombin shqiptar i kemi përpara”, kishte shkruar ai në Facebook.

Propozim-aktakuza për Hashim Thaçin dhe Kadri Veseli ndryshoi gjithçka.

Pasi i pari i vendit ndërpreu udhëtimin në SHBA dhe anuloi pjesëmarrjen në takimin e ftuar nga SHBA-të mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë, të njëjtën gjë e bëri edhe kryeministri Avdullah Hoti.

Në ndërkohë nikoqiri i këtij takimi Emisari Special i presidentit amerikan për dialogun ambasadori Richard Grenell njoftoi se ky takim i paraparë mes përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë do të ricaktohet.