Web Analytics
BallinaArrin në 21 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

Arrin në 21 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

Në tërmetin 6,8 ballë që goditi të premten në orën 20:55 nënprefekturën Sivrice të rrethit Elazig kanë humbur jetën 21 persona dhe janë plagosur 1030 të tjerë.

Tërmeti që ndodhi në një thellësi 6,7 në tokë, zgjati 40 sekonda.

Lëkundjet u ndjenë në qytetet Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Sanliurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri të Turqisë dhe në veri të Sirisë.

Në rajon kanë shkuar ministri i Punëve të Brendshme Suleyman Soylu, ministri i Mjedisit dhe Urbanizmit, Murat Kurum dhe ministri i Shëndetësisë, Fahretin Koca.

Menjëherë pas tërmetit në rajon mbërritën me shpejtësi ekipet e Departamentit për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Situatave Emergjente (AFAD), Gjysmëhënës së Kuqe, Ekipet Kombëtare të Shpëtimit Mjekësor (UMKE), zjarrfikëse, ekipet mjekësore dhe ndihma emergjente.

Gjithashtu punojnë edhe ekipet e kërkim shpëtimit të bashkive të rajonit të prekur nga tërmeti.

Ndërkaq pas tërmetit për të cilin Observatori Kandili deklaroi se ishte 6,5 ballë kanë rënë edhe 228 tërmete pasuese (pas goditje).

Punimet që zhvillohen në rajonin e tërmetit po ndiqen nga afër edhe Presidenti Rexhep Tajip Erdogan (Recep Tayyip Erdoğan).

Ai deklaroi se janë marrë të gjitha masat e duhura për të sigurinë e njeriut.

Rrjetet Sociale

630,279FansaPëlqeje
28,213NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit