Web Analytics
BallinaUncategorizedAsteroidi që zhduku dinosaurët mund ta godasë Tokën në pranverë

Asteroidi që zhduku dinosaurët mund ta godasë Tokën në pranverë

Asteroidi që zhduku dinosaurët pas goditjes së Tokës ka të ngjarë të ketë ndodhur në fund të pranverës deri në fillim të verës 66 milionë vjet më parë.

Ky është përfundimi i një ekipi të udhëhequr nga Universiteti i Mançesterit, i cili studioi depozitat në vendndodhjen e fosileve Tanis në Dakotën e Veriut që u formuan në kohën e asteroidit.

Ekipi kreu analiza të shumta të linjave të rritjes vjetore në kockat e peshkut.

Asteroidi gati 10 km i gjerë u përplas në Tokë në atë që ne e njohim sot si Gadishulli Jukatan i Meksikës, duke lënë pas kraterin Chicxulub.

Hulumtimi u ndërmor nga paleontologu Robert DePalma i Universitetit të Mançesterit dhe kolegët e tij.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,001NdjekësitNdjek

Të Fundit