3.3 C
Kosovo
E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina Uncategorized Babai që e adoptoi fëmijën me sindromin down, 20 familje e refuzuan...

Babai që e adoptoi fëmijën me sindromin down, 20 familje e refuzuan ta birësonin

Babai ishte i vendosur që dëshironte ta birësonte një vogëlushe me sindromin Dawn.

Ky është një gjest shumë human nga ana e tij që të kujdeset për një fëmijë me një sindromë të tillë.

Një italian me emrin Luca Trapanese është përfshirë në programe të shërbimit social qysh kur ishte i ri.

Kështu që kur mbajti Alba, një vajzë bebe e lindur me sindromën Down, e cila kishte nevojë për një familje, ai e ndjente që ai do të ishte babai i fëmijës së braktisur.

Që nga momenti i lindjes, Alba ishte takuar me rrethana jo të favorshme.

Së pari, ajo u refuzua nga nëna e saj sepse kishte nevoja të veçanta.

Ajo u vendos për birësim, por ajo u refuzua nga jo më pak se 20 familje, deri sa erdhi Luca.

Jeta e fëmijës me flokë bjonde ndryshoi kur Luca e adoptoi atë pasi u transferua nga familje që nuk ishin të gatshme të rritnin një fëmijë me gjendje të tillë.

“Që kur isha 14 vjeç, kam bërë punë vullnetare dhe kam punuar me njerëz me aftësi të kufizuara, kështu që ndjeva se kisha njohuritë dhe përvojën e duhur për ta bërë atë”, tha ai.

Si çdo birësim tjetër, edhe ai ishte jashtëzakonisht i vështirë për t’u finalizuar.

Agjencitë birësuese preferojnë familjet “tradicionale” mbi ato që nuk përputhen me karakteristikat specifike që përfaqëson një familje konvencionale.

Kjo i bëri gjërat shumë më të vështira për Luca, një burrë homoseksual që mbeti i vetëm pas një lidhje 11-vjeçare.

Megjithatë, ai ishte i vendosur të birësonte një fëmijë me aftësi të kufizuara, edhe pse ai ishte i vetëm

“Për mua, një fëmijë me aftësi të kufizuara nuk është një zgjedhje e dytë, por një zgjedhje e vetëdijshme në lidhje me profesionin tim dhe aftësitë e mia”, tha ai.

Luca arriti në qëllimin e tij dhe tani është një baba i lumtur me Alban, e cila ka sjellë kaq shumë gëzim në jetën e tij qysh kur erdhi.

Ai dhe Alba janë në kohërat më të mira të jetës së tyre tani kur janë bashkë. /Telegrafi/

608,993FansLike
29,781FollowersFollow
1,053FollowersFollow

TË FUNDIT

Merkel: Vendet e BE-së të bashkëpunojnë për ndryshimin e klimës

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian duhet të veprojnë së bashku kundër ndryshimit të klimës, nëse dëshirojnë të luajnë një rol kryesor në këtë çështje,...
web
analytics