Web Analytics
BallinaUncategorizedBerni qyteti më i shëndetshëm në Evropë

Berni qyteti më i shëndetshëm në Evropë

Sipas informacioneve të fundit, kryeqyteti zviceran Bern u njoftua këtë javë se i takon vendi tre në listën e qyteteve më të shëndetshme të Evropës.

Nga opsionet e transportit publik deri tek stabiliteti, Zvicra nuk është aq neutrale kur bëhet fjalë për kryesimin e të gjitha llojeve të renditjes.

Një listë e lëshuar këtë javë nga shërbimi i kujdesit shëndetësor në internet ‘Treated’ e ka vendosur kryeqytetin zviceran Bern në vendin e tretë në listë kur bëhet fjalë për kryeqytete të shëndetshme, shkruan ‘The local”

Nga ajri i pastër dhe uji deri te emetimet e ulëta të CO2 dhe cilësia më e lartë e jetës më shumë se çdo qyteti i anketuar, Bern ka fituar vendin e tij në listë.

Po ashtu, në këtë renditje ishin pjesë rreth 46 kyeqytete, ndërkohë që Berni u mund nga Kopenhagen (i pari) dhe Vjena (i dyti).

Baku në Azerbajxhan rrahu nderin e dyshimtë për të dalë i fundit në listë, i ndjekur nga afër nga Moska dhe Bukureshti.

Duhet theksuar se studimi shikoi një sërë faktorësh që u morën parasysh:

Këto ishin kostoja e anëtarësimit në palestër, jetëgjatësia, cilësia e ajrit, cilësia e ujit, cilësia e jetës, shpenzimi i shëndetit, kostoja e perimeve, emetimet e CO2, lehtësia e ecjes ose çiklizmit dhe disponueshmëria e hapësirave të gjelbërta.

Bern kryesoi listën kur bëhet fjalë për cilësinë e ajrit, cilësinë e jetës, përqindjen e PBB-së të shpenzuar për kujdesin shëndetësor dhe që kanë jetëgjatësinë më të lartë.

Bern renditej dobët për kostot e klubeve të fitnesit dhe ishte qyteti i dytë më i shtrenjtë në Evropë që bleu fruta dhe perime.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit