Brenda “shtëpisë gjarpër” ndër më luksozet në botë

Një shtëpi në formë tërthore që përzihet në pyllin përreth, një “kasolle malore” që është vendosur në një platformë ose ndryshe siçe quajnë shumë arkitektë “një kështjellë shekullit 21” që krenohet me dy pishina dhe mure rrëshqitëse.

Një shtëpi e mahnitshme, që jo çdokush e ka luksin ta shijojë, një rezidencë e ndërtuar nga një çift britanik në rajonin perëndimor të Portugalisë.

Një shtëpi në formë tërthore që përzihet në pyllin përreth, një “kasolle malore” që është vendosur në një platformë ose ndryshe siçe quajnë shumë arkitektë “një kështjellë shekullit 21” që krenohet me dy pishina dhe mure rrëshqitëse.

Kjo shtëpi e mrekullueshme me tre dhoma gjumi e bërë prej betoni dhe xhami ndodhet në Cascais, në perëndim të Rivierës Portugeze të Lisbonës.

Brendësia në ndërtesën me formë L shpalos me pamjen e mrekullueshme të dy pishave të mëdha që ulen drejtpërdrejtë mbi njëra-tjetrën në dhomën e përparme të shtëpisë.

Çdo derë hapet me një distancë me mure rrëshqitëse që lejojnë hyrjen në dhoma të ndryshme dhe jo vetëm që shtëpia kthehet në një fushë golfi, por dritaret e dhomës së ndenjes hapen kështu që ju mund të aktivizoni një klub golfi nga brenda.

Pishina unike me dy dysheme, e cila përmban 55 ton ujë,e pambështetur në të dy anët është njësh në nivelin e tokës ku është dhoma e ngrënies.

Tjetra që rrethon dhomat e gjumit dhe me fundin e qartë të pishinës së sipërme duke filtruar dritën e diellit, si dhe duke i dhënë një pamje të notarëve më sipër.

“Çka është interesante këtu është një fortesë që ka një numër mënyrash të ndryshme që muri mund të hapë dhe të lëvizë dhe të rrëshqasë.

Një kështjellë e shekullit të 21-të” thotë arkitekti Piers.

Arkitektët donin që hapësira e uljes të ishte e mbuluar, por jo e errët, kështu që ata krijuan pishina për të sjellë dritë në këtë zonë.

Në rajonin bujqësor kodrinor të Penelës, zemra mesjetare e Portugalisë, e njohur për vreshtat e saj, pamja mund të shujohet në tre dhomat gjumit të shtëpisë luksoze, ide e çiftit londinez – Neil dhe Shirley.

Britanikët e gjetën idenë në internet dhe arkitekti i tyre e quajti atë “gjarpër” për shkak të terrenit të pabarabartë që u ndërtua.

Në fillim është një garazh, një palestër dhe një dhomë gjumi për mysafirë, ndërsa në katin e poshtëm është dhomë ndenje, kuzhinë dhe dhomë ngrënie, dhe një dhomë tjetër për mysafirë.

Çdo pjesë e shtëpisë është në një pjesë tjetër të “gjarprit” kështu që kudo ka një pamje të bukur të fshatrave përreth pronës.

Vendosur në pjesën veriore të Parkut Kombëtar Geres, i cili është i njohur për bukurinë e tij natyrore dhe jashtëzakonisht popullor për turistët dhe pushuesit, shtëpia Geres pothuajse duket sikur po rritet nga toka./InfoKosova/

Shiko Fotot dhe Videon: