Web Analytics
BallinaUncategorizedCan Yaman flet për origjinën e tij shqiptare: Në familjen time flasin...

Can Yaman flet për origjinën e tij shqiptare: Në familjen time flasin shqip

Aktori shumë i njohur nga serialet turke Can Yaman vitin e kaluar deklaroi se është me prejardhje shqiptare.

Lidhur me këtë lajm që asokohe bëri bujë në media, aktori ka folur së fundmi në emisionin “Qejfi më i madh se Stambolli” .

Can ishte i ftuar me kolegen e tij, Demet Ozdemir dhe gjatë intervistës tha se në familjen e tij flasin shqip megjithatë ai nuk e ka mësuar gjuhën tonë.

“Nga ana e babait jam me prejardhje shqiptare me prejardhje nga Prishtina, gjyshi im është rritur në Prishtinë, gjyshja ime në Shkup në vitin 1959 kemi ardhur në Stamboll.

Të afërmit nga babai flasin shqip, ushërinjtë e largët ngaqë nuk jam takuar me ata nuk i njoh.

Të afërmit si dajat e babait tim, vëllezërit e gjyshes ata flasin shqip edhe gjyshi dhe gjyshja ime flasin shqip.

Madje, ka raste që flasin shqip, por unë jam rritur më shumë nga ana e mamasë dhe atje nuk flisnim shqip, flisnim vetëm turqisht për këtë arsye unë nuk di shqip.

As babai im nuk di, di xhaxhai im ai ka lindur në Prishtinë anë 5 vëllezër, pas tij të tjerët kanë lindur në Turqi kam shkuar në Shqipëri, Tiranë dhe qëndrova thuajse një muaj atje, në Shqipëri të gjithë dinin italisht dhe unë flisja italisht”, tregoi aktori.

Rrjetet Sociale

630,443FansaPëlqeje
28,209NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit