Web Analytics
BallinaSHËNDETICilat janë arsyet që i kafshojmë thonjtë?

Cilat janë arsyet që i kafshojmë thonjtë?

Rreth 20 deri 30 për qind e popullsisë i kafshojnë thonjtë, duke përfshirë edhe 45 për qind të adoleshentëve, por shkencëtarët janë ende në kërkim të arsyes së saktë se pse njerëzit e kanë këtë zakon të keq.

Shumë njerëz besojnë se kafshimi i thonjëve është tregues i nervozës dhe ankthit, por hulumtimet tregojnë se kjo nuk mund të jetë domosdoshmërisht një arsye.

Në fakt, shkencëtarët kanë zbuluar se ky zakon i keq e ka edhe anën e vet të mirë.

Më së shpeshti mendohet se thonjtë i kafshojmë kur jemi të shqetësuar, por kësaj shprehie të keqe i qasemi kur jemi të mërzitur, kur jemi të uritur, të frustruar, ose kur duhet të bëjmë diçka që është e vështirë dhe stresuese.

E në situata të tilla kafshimi i thonjëve jep një ndjenjë rehatie dhe na relakson, përfunduan shkencëtarët.

Kur gjindemi në situata të vështira ose merremi me detyra të vështira, kafshimi i thonjëve na jep kënaqësi dhe rehati.

Teoria që kafshimi i thonjëve na qetëson mbështet edhe në kërkimet e kohëve të fundit se ky zakon është i lidhur me perfeksionizëm.

Në fakt, shumica e njerëzve që kafshojnë thonjtë e tyre janë perfeksionistë, njerëz të cilët planifikojnë shumë dhe frustrohen kur ata nuk kanë asgjë për të bërë prandaj kafshimit i thonjëve i ndihmon për të larguar mërzinë dhe nervozizmin.

Disa studime, megjithatë, kanë treguar se njerëzit që kafshojnë thonjtë e tyre kanë një predispozitë gjenetike për këtë zakon të keq.

Një e treta e njerëzve që kafshojnë thonjtë e tyre kanë konfirmuar se ata kanë një anëtar të familjes i cili gjithashtu i kafshon thonjtë e tij ndërsa me binjakët njëqelizorë është shumë e zakonshme që të dytë kafshojnë thonjtë e tyre.

Ende nuk është e qartë pse thonjtë fillojmë që t’i kafshojmë në fëmijëri.

Një shpjegim është se fëmijët e marrin lehtë këtë shprehi të keqe, sepse një pjesë e trurit që quhet korteksi parafrontal, përgjegjës për marrjen e vendimeve, është ende në zhvillim.

Korteksi parafrontal i pazhvilluar do të thotë se fëmijët janë më impulsiv sesa të rriturit: ata nuk mund ndalen nga ngrënja e të gjitha ëmbëlsirave dhe gërryejnë hundët e tyre në publik, sepse presioni social nuk ka një ndikim të madh mbi ta.

Edhe pse kafshimi i thonjëve ndikon në relaksim, gjithmonë duhet mbajtur në mend se kjo shprehi ka shumë pasoja të padëshirueshme shëndetësore.

Është e keqe për dhëmbët nofullën, ndërsa studimet kanë treguar ky zakon i keq mund të kushtojë një shumë të madhe të parave të shpenzuara te dentisti.

Kafshimi i thonjëve është edhe johigjienik për shkak se zona nën thonj është terren i përshtatshëm për bakteret.

Kur ju kafshoni thonjët e tuaj këto baktere transferohen në trupin tuaj dhe mund të shkaktojnë probleme gastrointestinale të tilla si vjellje dhe diare.

Në zgavrën e gojës poashtu ka shumë baktere e disa prej tyre mund të çojnë në infeksion të thonjëve.

Lythat dhe herpesi mund të transmetohen nga goja në gishta dhe anasjelltas.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,000NdjekësitNdjek

Të Fundit