Çka ndodhë nëse kalon mocioni i mosbesimit? Çka thotë Kushtetuta?

Analisti dhe avokati i njohur, Vigan Qorroli përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka treguar mënyrën sesi procedohet në raste të mocioneve mosbesimi, ashtu siç ka paralajmëruar LDK’ja pas mbledhjes së sotme.

Shkarkimi i ministrit të brendshëm nga kryeministri Kurti, pritet të jetë “mollë sherri” e koalicionit të ashtuquajtur të shpresës, por që deri më tani nuk ka dhënë indikacione të tilla.

Gjithsesi, në rast të kalimit të mocionit, ku nevojiten votat shumicës së deputetëve, qeveria llogaritet në dorëheqje.

Më poshtë postimi i plotë i para pak çasteve nga Qorrolli.

/GazetaBlic/