Web Analytics
BallinaUncategorizedDetajet për motrat e mbretit Zog që nuk i keni ditur më...

Detajet për motrat e mbretit Zog që nuk i keni ditur më parë

Mbreti Zog kishte 6 motra, Princeshe Adile, Princeshe Nafije, Princeshe Senije, Princeshe Myzejen, Princeshe Ruhije dhe Princeshe Maxhide.

Referuar faqes zyrtare te Familjes Mbreterore, ato qene te parat ne shoqerine shqiptare qe dolen ne plazh me kostume banje europiane.

Por cilat ishin motrat e Zogut?

-Princeshe Adile (1893-1966) u martua me Emin Bej Agolli-Doshishti dhe paten tre djem ( Salih, Hysein, Sherafedin) dhe dy vajza (Teri, Danush).

Ajo iu perkushtua familjes dhe te gjithe bashke jetuan ne Angli, vitet e fundit të jetes i kaloi ne Paris prane djalit te saj te pamartuar, Salih.

-Princeshe Nafije (1896-1955)u martua me Ceno Bej Kryeziun.

Ata paten nje djale, Esatin ose sic njihet ndryshe, Princ Tati, Ceno Bej ndërroi jetë me 1927 ne Prage ku kryente sherbimin si ambasador dhe pasi ndërroi jetë ai, Princesha se bashku me te birin jetuan ne Pallatin Mbreteror prane Mbretit Zog, si edhe ne ekzil ku nuk u ndane nga Familja Mbreterore, ajo nderroi jete ne Kairo.

-Princeshe Senija (1903-1969) me 1936 u martua me Princ Mehmet Abid te Turqise, djalin e Sulltan Abdulhamid II.

Per fat te keq kjo martese nuk rezultoi e lumtur ndaj cifti u divorcua, ata nuk paten femije.

Princesha qendroi prane vellait dhe motrave pjesen tjeter tejetes, tetë vitet e fundit i kaloi ne Kane ku edhe nderroi jete vetem nje jave pas humbjes se motres se saj, Princeshes Myzejen.

Princeshe Myzejen (1905-1969) gjithashtu nuk u martua kurre.

Ajo jetoi gjithe jeten prane Familjes Mbreterore, tete vitet e fundit i kaloi ne Kane, ne vilen ku jetonte me dy motrat e saj, Senije dhe Maxhide.

Princeshe Ruhija (1906 -1948) nuk u martua kurre.

Ajo qendroi prane te vellait dhe motrave gjate viteve te ekzilit, nderroi jete ne Kairo pas nje lufte te gjate me kancerin, fale Mbretit Faruk ajo pati nje ceremoni mortore zyrtare.

Princeshe Maxhide (1907-1969) pati te njejtin fat me motrat e saj.

Ajo gjithashtu nuk u martua, jetoi me Familjen Mbreterore deri me 1961, me pas me te motrat deri sa mbylli syte ne Kane pas nje kome prej te ciles nuk u zgjua kurre.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit