Web Analytics
BallinaUncategorizedDiferenca e madhe mes 4G dhe 5G, rrjetit të së ardhmes

Diferenca e madhe mes 4G dhe 5G, rrjetit të së ardhmes

Zhvillimi i aplikacioneve si Uber dhe Lyft, u mundësua nga 4G.

Me 5G, makinat mund që një ditë të ecin vetë, pa shofer.

Makinat që ecin vetë janë vetëm një nga shumë se çfarë mund të ofrojë 5G, rrjeti që është duke u rrotulluar në mënyrë të qëndrueshme në të gjithë Shtetet e Bashkuara, dhe në vendet e tjera të botës.

Kompanitë po garojnë të kenë rrjetet më të shpejta ose më të mëdha 5G.

Dhe vendet po konkurrojnë të jenë të parat që të vendosin plotësisht në mënyrë funksionale, në shkallë vendi 5G, për shkak të shumë risive revolucionare që ekspertët parashikojnë se do të ndërtohen falë saj.

Por klientët do të duhet të presin një kohë më të gjatë për të parë ndonjë nga përfitimet kryesore që 5G mund të sjellë një ditë.

Kjo për shkak se shumëçka hyn në rrjet për të mundësuar teknologji të reja, përfshirë qytete të zgjuara, operacione të largëta dhe fabrika të automatizuara.

Tri ndryshimet kryesore midis 4G dhe 5G janë shpejtësia më e lartë, pasi 5G pritet të jetë 100 herë më e shpejtë se 4G, sasia e të dhënave të jetë më e lartë, koha e vonesës në komunikimet ndërmjet pajisjeve dhe serverëve.

Por, këto aftësi do të kërkojnë ndërtimin e shumë infrastrukturave të reja dhe miliarda dollarë në investime vjetore.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit