Web Analytics
BallinaUncategorizedDo të habiteni kur të mësoni se pse në Angli votohet me...

Do të habiteni kur të mësoni se pse në Angli votohet me laps

Nëse në Kosovë dhe Shqipëri jemi mësuar që ti kryejmë votimet me përdorimin e stilolapsit, në Angli përdoret lapsi.

“Përdorimi i lapsit ose stilolapsit nuk është i specifikuar në legjislacion.

Në angli, lapsat janë përdorur për arsye historike dhe praktike.

Përdorimi i tyre nuk rrit mundësinë e mashtrimit në zgjedhje pasi në shenjat e tyre mund të fshihen.

Por e njëjta gjë vlen edhe për stilolapsin pasi boja mund të lëshojë dhe të shkatërrojë fletën e votimit,” – tregoi Jordan Lawrence, një përfaqësues i Komisionit Zgjedhor.

Edhe pse gjithmonë është votuar me laps, është e lejueshme që të përdoret edhe stilolapsi.

Rrjetet Sociale

630,279FansaPëlqeje
28,213NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit