Web Analytics
E diel, 26 Maj, 2024
18.7 C
Pristina

Dodik mbështet Vuçiqin: Unë e mbështes plotësisht presidentin Aleksandër Vuçiq dhe udhëheqjen e Serbisë

Presidenti i Republikës Sërpska, Milorad Dodik ka reaguar pas tensioneve në veri duke thënë se mbështet plotësisht presidentin Aleksandar Vuçiq dhe udhëheqjen e Serbisë në – siç e quan ai – menaxhimin e matur dhe korrekt të situatës së krizës në Kosovë.

Ai ka akuzuar bashkësinë ndërkombëtare për hipokrizi, që sipas tij po mbështesin kryeministrin Kurti, duke e fajësuar serbët dhe Serbinë në Kosovë.

Postimi i plotë i tij në Twitter:

“Unë e mbështes plotësisht presidentin Aleksandër Vuçiq dhe udhëheqjen e Serbisë në menaxhimin e matur dhe korrekt të kësaj situate krize në Kosovë e Metohi. Të gjitha këto ngjarje tregojnë hipokrizinë e bashkësisë ndërkombëtare, e cila mbështet lëvizjet e Aljbin Kurtit për të fajësuar serbët dhe Serbinë për situatën në Kosovë dhe Metohi.

Besoj se masat e paralajmëruara që do të ndërmerren nga lidershipi i Serbisë do të jenë në interes të paqes dhe stabilitetit për Serbinë dhe popullin serb. Unë përkrah popullin tonë në Kosovë dhe Metohi, të cilët janë duke pësuar një terror të madh dhe e di që është e vështirë të qëndrosh i qetë dhe i qetë, por është e nevojshme në këtë kohë.

I shpreh ngushëllimet e mia familjeve të të vrarëve në konfliktet në Kosovë dhe Metohi.”
Sinjali/

Të fundit