Web Analytics
BallinaUncategorizedDoktori tregon pse duhet të ndaloni së përdoruri sapun

Doktori tregon pse duhet të ndaloni së përdoruri sapun

Me sa duket, bërja dush me sapun çdo ditë nuk është e mirë për trupin tuaj. Mund të ndikojë në mikrobiomat natyrore në trup.

Sipas Dr James Hamblin, nuk mund të kishte asnjë kuptim në përdorimin e sapunit dhe produkteve të tjera.

Në librin e tij, ‘Clean: The New Science of Skin’, i cili u publikua këtë javë, autori tha se agjentët e pastrimit mund të ndikojnë në ekuilibrin e mikrobiomeve natyrore.

Ai shkroi: “Ndërsa kemi kohë që kemi menduar për lëkurën tonë si pengesë për të na ndarë nga bota e jashtme, rritja e njohurive për mikrobiomën sugjeron që lëkura është një ndërfaqe dinamike me mjedisin tonë”.

Ta themi thjesht, thithja e sapunit në trupit tonë mund të ngatërrojë reagimet natyrore të trupit ndaj papastërtisë.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,000NdjekësitNdjek

Të Fundit