7.7 C
Kosovo
E shtunë, 14 Dhjetor, 2019
Ballina Uncategorized E pini thuajse çdo ditë, po a e dini si ndikon qumështi...

E pini thuajse çdo ditë, po a e dini si ndikon qumështi në trupin tuaj?

Vlerat ushqyese të qumështit janë aq të njohura saqë njerëzit në mbarë botën e kanë si një ushqim kryesor në shujtën e tyre.

Sipas Institutit USDA, qumështi është një burim ideal i ushqyes i vitamina A, B12, kalcium D, karbohidrat, fosfor, selen, magnez, protein, zink dhe riboflavin, njofton Klan Kosova.

Shumica e përmbajtjes kalorike në të vjen nga sheqernat natyrore që gjenden në të.

Këto janë thelbësore për funksionimin e përgjithshëm dhe shëndetin e trupit dhe ato zvogëlojnë shanset e një numri mangësish dhe nxisin imunitetin në mënyra të ndryshme.

Këto janë përfitimet shëndetësore të qumështit:

Furnizon trupin tuaj me kalcium

Përmirëson shëndetin e zemrës

Qumështi ndihmon për kocka të shëndetshme

Ndihmon dhëmbët tuaj

Përmirëson lëkurën tuaj

Përmirëson shujtën tuaj dhe e pasuron me vitamina

Reduktimi i aciditetit

Parandalon kancerin

608,833FansLike
29,781FollowersFollow
1,053FollowersFollow

TË FUNDIT

Granit Xhaka dhe Eros Grezda, në tribuna për ta përkrahur boksierin Florian Marku

Në mesin e shumë të pranishmëve në Ceshire të Anglisë mbrëmë, në përkrahje të boksierit Florian Marku ishte edhe ylli i Arsenalit, Granit Xhaka,...
web
analytics