Web Analytics
BallinaUncategorizedE thotë studimi: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur sesa martesa

E thotë studimi: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur sesa martesa

Nuk ka rëndësi nëse udhëtoni vetëm me një çantë shpine apo rezervoni një hotel luksoz, të gjitha përvojat e udhëtimit ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj dhe ju japin një forcim të rëndësishëm endorfinës.

Për disa njerëz, gëzimi që ai sjell në të vërtetë mund të tejkalojë ngjarje të tjera të rëndësishme në jetën e tyre, si të martoheni ose të keni një fëmijë.

Dhe hulumtimi i realizuar nga Booking.com konfirmoi që njerëzit vlerësojnë udhëtimet aq shumë sa që madje kryesoi listën e gjërave që u sjellin atyre më shumë lumturinë në jetë!

Bright Side përmblodhi rezultatet e këtij studimi kurioz:

1.   Udhëtimi ju jep një lumturi të menjëhershme

Për të marrë rezultatet e duhura, Booking.com intervistoi 17,000 njerëz që vinin nga 17 vende në mënyrë që ata të mund të merrnin një qëndrim më të larmishëm ndaj udhëtimeve.

Të anketuarit konfirmuan që shumë pak gjëra mund të zëvendësojnë shkuarjen në pushime kur bëhet fjalë për lumturinë.

Për shembull, 77% e njerëzve thanë se ata rezervojnë pushime kur duhet të ngrenë menjëherë humorin e tyre.

2. Udhëtimi mund të sjellë më shumë lumturi sesa disa ngjarje të tjera të rëndësishme të jetës

Pjesa më intriguese e këtij studimi është se njerëzit pohuan se ata e vlerësojnë më shumë udhëtimin sesa ngjarjet e tyre të rëndësishme dhe madje edhe më të lumtura në jetën e tyre.

49% e të anketuarve thanë që ndjejnë një nivel më të madh të lumturisë kur planifikuan dhe shkuan me pushime sesa në ditën e dasmës së tyre!

Pothuajse gjysma e personave të intervistuar thanë që të shkosh në një darkë me partnerin e tyre nuk i ngre ata lart emocionalisht aq sa bën udhëtimi.

Edhe të kesh një fëmijë nuk u siguron 29% të të anketuarve mjaftueshëm një kënaqësi sesa udhëtimi.

3. Blerja e gjërave nuk mund t’ju ofrojë kaq shumë gëzim

Doli gjithashtu se njerëzit vlerësojnë marrjen e përvojave të reja më shumë sesa të posedojnë shumë gjëra materiale.

70% e të anketuarve thanë që shkuarja me pushime u jep atyre kënaqësi që zgjasin më shumë sesa lumturia që ata marrin nga blerja e gjërave.

Për shembull, 56% e të anketuarve më mirë do të shkonin me pushime sesa të blinin rroba.

4. Planifikimi i pushimeve përmirëson mirëqenien tonë emocionale

Për 72% të të anketuarve, mjafton të fillonin të planifikonin një pushim për t’u ndier më të lumtur.

Për shembull, 80% ndjehen më të ngazëllyer kur shikojnë vetëm një hartë dhe zgjedhin vendet që dëshirojnë të vizitojnë.

Rrjetet Sociale

630,264FansaPëlqeje
28,212NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit