Energji pozitive në shtëpi? Ja 10 lulet që duhet t’i keni patjetër

Është shumë e lehtë të krijoni energji pozitive në shtëpi dhe një nga mënyrat përfshin mbjelljen e bimëve që mund ta bëjnë këtë në mënyrë natyrale.

Ka bimë që mund të pastrojnë ajrin, ka bimë që mund të krijojë një ndjenjë të mirëqenies dhe paqes dhe ka bimë që mund të lehtësojnë stresin.

Një nga hapat më të rëndësishëm për të rifituar shëndetin dhe lumturinë është që t’i shpëtoni energjisë negative, sipas makeyourlifehealthier.com.

Këtu janë disa bimë që mund të nxisin energji pozitive, sepse gjithkush ka nevojë për këtë lloj energjie dhe mund të përfitojnë prej saj.

10 bimët që krijojnë energji pozitive në shtëpinë tuaj:

1. JASEMINE (Jasminium)

Në fakt, kjo lule erëmirë mund të: – rrisë nivelet e energjisë – krijojë romancë – ulë nivelin e ankthit – përmirësojë produktivitetin – rrisë vetë-respektin – përmirësojë cilësinë e gjumit.

Ajo rekomandohet që të vendoset pranë një dritareje me drejtim nga jugu.

Në rast se ju e keni në kopsht, ju mund ta vendosni atë në veri, lindje, apo në verilindje.

2. ROZMARINE (Rosmarinus officinalis)

Kjo bimë është një e mirë, kur është fjala për pastrimin e shtëpisë.

Ajo përmirëson kujtesës – sjell qetësi – përballon ankthin – lufton pagjumësinë – lufton lodhjen.

Mbani një bimë rozmarinë para derës suaj që të mbani negativitetin jashtë.

3. ZAMBAK (Lilium)

Kjo bimë multifunksionale është konsideruar si lulja e lindjes.

Ajo është efikase kur vjen puna për problemet emocionale, shpirtërore dhe fizike.

4. DAFINA (officinalis)

Kjo bimë ka efekte të pabesueshme kur është fjala për të shpëtuar nga emocionet negative, duke përfshirë frikën dhe zemërimin.

Duhet të jenë të kujdesshëm me të dhe të mos e mbani atë në vende të thata me lagështi të pamjaftueshme.

5. HEDERA HELIX

Ajo ju shpëton nga toksinat e dëmshme dhe të padëshiruara në mjedis.

Është e rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga alergjitë ose astma.

Megjithatë, ju duhet të jenë të kujdesshëm dhe ta mbani larg fëmijëve dhe kafshëve shtëpiake sepse mund të jetë toksike.

6. ALOE VERA

Aloe është e njohur për aftësinë për eliminimin e kimikateve ndotëse nga mjedisi dhe të pastruar ajrin, kështu duke e mbajtur atë në dhomën e gjumit, ose në ndonjë vend tjetër në shtëpinë tuaj do të përmirësojë ajrin që thithni dhe të shpëtoni nga kimikatet toksike.

Ajo është e efektshme edhe për të larguar ndjenjat negative në shtëpinë tuaj.

7. BORZILOKU (Ocymum BASILUM)

Kjo bimë ka veti antioksidante të fuqishme dhe largon energjitë negative nga mjedisi.

Për më tepër, ajo ka veti të shkëlqyera anti-inflamator, antifungale dhe efekte antibakteriale.

Ajo mund të prodhojë oksigjen dhe të absorbojë toksinat, përfshirë dioksidin e karbonit dhe monoksidin e karbonit.

8. ORCHIDEA (ORCHIDADAEA)

Edhe Feng Shui pranon se orkideja është në gjendje të përmirësojë mirëqenien shpirtërore dhe energjinë në shtëpi.

Kjo bimë çliron oksigjen gjatë gjithë natës dhe balancon energjitë gjatë gjumit të natës.

Ajo sjell një energji pozitive në shtëpi, romancë dhe dashuri.

9. RIGON (ORIGNUM)

Ajo ka një erë të veçantë që stimulon lumturi, dashuri, paqe dhe pastrim shpirtëror.

Rigon është një bimë ideale, kur është fjala për të shpëtuar nga negativitet dhe sjellë energji pozitive në shtëpi.

Rekomandohet që ta mbani atë në kuzhinë, të ekspozuar ndaj sasive të mjaftueshme të diellit.

10. LIVANDO (Lavandula Vera)

Kjo barishte aromatike ka përfitime të shumta – eliminimi i toksinave – ulja e niveleve të stresit – ulja e niveleve të presionit të gjakut – lehtëson dhimbjet e kokës, depresionin, pagjumësinë.