Web Analytics
BallinaUncategorizedFakte interesante që nuk i keni ditur për Angela Merkel

Fakte interesante që nuk i keni ditur për Angela Merkel

Angela Merkel është Kancelarja Federale e Gjermanisë, që nga viti 2005.

Ajo luan rol të rëndësishëm në politiken Europiane.

Merkel mban lidhje të forta me shtetet fqinje por edhe me gjerë.

Gjitashtu, bën pjesë në grupin e liderve më me ndikim në botë.

Gjatë udhëqjes së saj shumë gjëra ndryshuan në favor të shtetit Gjerman si rritja e ekonomisë, hapja e shumë vendeve të punës, përparim në reformat shëndetësore.

InfoKosova për t’ju njohur më mirë me jetën e kësaj gruaje në më të fuqishmet në botë, sjellë disa fakte interesante nga jeta e saj:

1. Angela Merkel është njeriu i parë që ka vendosur një standar global për refugjatët sirianë.

2. Frikësohet jashtëzakonisht nga qenët, madje Vladamir Putin duke e ditur këtë, gjatë një takim me të në Rusi e ka futur një qen të racës Labrador në mbledhje.

3. Pazarin për shtëpi e kryen vetë, madje është një kuzhiniere e përkryer dhe gatuan për familjen e saj.

4. Gjatë një fushate në vitin 2016, ajo e ndali për pak fjalimin për të pirë birrë dhe vahzdoi prapë.

6. Angela Merkel ka mbimerin “Merkel” nga burri i parë i saj, dhe edhe pse është e divorcuar nga ai nuk e ka hequr kurrë.

7. Ajo gjithashtu është një shkenctare. Pas përfundimit të studimive ajo fitoi një doktoraturë për kimi kuantike.

8. Ajo gjithashtu ka markën e saj të rrobave.

Rrjetet Sociale

630,821FansaPëlqeje
28,187NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit