Web Analytics
BallinaUncategorizedFëmija më i shëndoshë në botë shpëtohet nga trajneri ‘simbol i shpresës’....

Fëmija më i shëndoshë në botë shpëtohet nga trajneri ‘simbol i shpresës’. Humbi 110 kg

Arya Permana, 13 vjeç nga Karawang, West Java, Indonezi, bëri një ndërhyrje në stomak e më pas me ndihmën e trajnerit të tij personal Ade Rai, shpëtoi nga mbipesha.

Ai ishte fëmija më i shëndoshë në botë, aq sa nuk mund të lëvizte dot nga vendi.

Por më stërvitjen e duhur dhe dietën strikte hoqi 110 kilogramët e tepër nga trupi.

Kur ishte vetëm 10 vjec, ai peshonte 190 kilogram.

Shkak i shëndoshjes së tij ekstreme ishte konsumi i ushqimeve me sheqer.

Ato të gjitha i hoqi dhe i zvendësoi me fruta dhe perime dhe nisi një stërvitje ekstreme.

Trajneri i tij është cilësuar si simboli i shpresës.

Ndërsa Arya thotë se tani është shumë i lumtur.

Ai mund të ecë dhe mund të luajë.

“Më pëlqen të luaj edhe futboll”, thotë ai, “Eci 5 km me miqtë e mi dhe çdo pasdite luaj futboll me ta.

Klubi im i preferuar i futbollit është Liverpool FC dhe lojtari im i preferuar është Roberto Firmino.

Unë dua të luaj si ai.”

Ai tani nuk është më në listën e rekordeve si fëmija më i shëndoshë në botë.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit