Web Analytics
BallinaUncategorizedGruaja e Përparim Rames rrëfen se si regjimi komunist ia kishte nxjerr...

Gruaja e Përparim Rames rrëfen se si regjimi komunist ia kishte nxjerr thonjtë stërgjyshes së saj

Kristale Ivezaj Rama është tanimë “Zonja e parë” e Prishtinë.

Kjo pasi bashkëshorti i saj, Përparim Rama arriti ta fitojë kryeqytetin në raundin e dytë të zgjedhjeve.

Rama mori 51.07% të votave.

Bashkëshortja e Ramës është themeluese e “Ballkan Artist”.

Në vitin 2018 ajo ishte pjesë e një projekti të rëndësishëm.

Bëhet fjalë për projektin “Edhe Muret Kanë Veshë”, ku tregoheshin histori që lidheshin me regjimin komunist.

Vet Ivezaj- rrëfeu për historinë drithëruese.

Tregoi se si stërgjyshes së saj regjimi komunist ia kishin nxjerr thonjte e këmbëve e duarve.

“Ajo ishte torturuar, i janë shqyer thonjtë e këmbëve dhe duarve dhe i kanë hedhur në trup një mace, gjersa e kanë god.itur, një histori që duket e pabesueshme.

Prandaj është e rëndësishme që të vlerësohen kujtimet e këtyre njerëzve që dëshmojnë të vërtetën”, ka treguar ajo.

Duke sjellë historinë e familjes së saj, Kristale Ivezaj Rama thotë se synon të mbledhë dëshmi edhe nga shqiptarët që u detyruan të lënë vendin e tyre për shkak të persekutimit dhe vuajtjeve gjatë periudhës së komunizmit, shkruan Kult Plus.

“Edhe muret kanë veshë”, kështu titullohet nisma e re e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish Sigurimit të Shtetit që nisi sot, më 20 shkurt, në përvjetorin e 27-të të rrëzimit të shtatores së ish diktatorit, e që i kushtohet mbledhjes së dëshmive të të gjithë atyre që vuajtën gjatë regjimit komunist.

Ideatore e këtij projekti ishte artistja Alketa Xhafa, kurse Kristale Ivezaj Rama në këtë projekt është në cilësinë e shkrimtares.

Artistja Alketa Xhafa Mripa theksoi se kjo nismë, përmes artit dhe historisë, kërkon të provokojë mbi të shkuarën.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit