Web Analytics
BallinaHaradinaj-Stublla kërkon shpjegim dhe kërkim falje nga Komisioni Evropian për librin “Kosova...

Haradinaj-Stublla kërkon shpjegim dhe kërkim falje nga Komisioni Evropian për librin “Kosova dhe Metohija”

Kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, ka bërë një notë verbale drejt Komisionit Evropian për Politikë dhe Fqinjësi Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit.

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varheji priti në takim presidentin Aleksandër Vuqiç në Bruksel ku në tavolinën e tij mbante një libër që titullohet “Kosovo i Metohije”, fjalë kjo që vazhdimisht serbët i referohen Kosovës e që bëri që Haradinaj-Stublla të protestojë rreth kësaj.

Klan Kosova ka siguruar ekskluzivisht notën verbale ku Haradinaj-Stublla në letër tregon se titulli i këtij libër është një simbol i heqjes së autonomisë së Kosovës nga Millosheviqi në 1989 dhe fillimin e gjenocidit që qoi në ndërhyrjen e NATO-s në mars-qershor 1999.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diaspora e Republikës së Kosovës i paraqet komplimentet e saj Komisionit Evropian për Politikën e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit dhe shpreh protestën e saj më të fortë që lidhet me lajmet dhe fotot e publikuara në media dhe kanale të tjera zyrtare të Komisionit (d.m.th. llogaria e Komisionerit ), duke treguar Komisionarin për Fqinjësi dhe Zgjerim Z. Oliver Varhelyi në një takim me Aleksandar Vuçiq ndërsa kishte në sfond një libër që promovonte urrejtjen etnike me përmbajtje sulmuese dhe një emër të papranueshëm për Republikën e Kosovës”.

“Republika e Kosovës njihet gjerësisht për karakterin e saj shumë etnik, tolerancën dhe harmoninë ndërfetare.

Gjithashtu siguron të drejta të zgjeruara dhe mbrojtje të fortë për të gjitha komunitetet etnike dhe fetare që jetojnë në Kosovë.

Ai libër promovohet në foto, që Komisari e ndau në llogarinë e tij në Twitter.

Ka një mision të kundërt: të nxisë urrejtje dhe të abuzohet nga makineria serbe e lajmeve dhe propagandave kundër pavarësisë dhe sovranitetit të Republikës së Kosovës.

Kjo fushatë dezinformuese është bërë një kërcënim për stabilitetin rajonal dhe paqen në Ballkanin Perëndimor”.

Haradinaj-Stublla në shënimin verbal thotë se teksa jemi në fazën e fundit të dialogut me Serbinë e dënojmë ashpër materialet propagandistike.

“Ndërsa sapo kemi rinovuar përpjekjet për marrjen në konsideratë në fazën e fundit të dialogut me Serbinë, ne e dënojmë me forcë promovimin e materialeve propagandistike të ekspozuara me qëllim gjatë takimit të Komisarit për Fqinjësi dhe Zgjerim Z. Oliver Varhelyi me Vuçiç.

Një propagandë e tillë nuk kontribuon aspak në procesin e pajtimit, i cili tani dhe në serverin pas thave vetëm për të mohuar krimet e Serbisë, dhe për të rehabilituar ideologët e makinerive të krimeve të luftës të mbështetur dhe orkestruar nga autoritetet më të larta të Beogradit”.

Kryediplomatja kërkon një shpjegim zyrtar dhe kërkim falje nga Komisioni Evropian Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diaspora e Republikës së Kosovës presin një shpjegim zyrtar nga Komisioni Evropian për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit dhe falje zyrtare për veprën penale të shkaktuar ndaj popëve të Republikës së Kosovës.

Në të njëjtën kohë kërkojmë që një incident i tillë diplomatik të mos përsëritet”.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit