4 C
Kosovo
E mërkurë, Dhjetor 11, 2019
Ballina MJEKËSI DIETA Humbni 3 kg për 7 dit me këtë dietë nga trangujt !

Humbni 3 kg për 7 dit me këtë dietë nga trangujt !

Trangujt janë perime freskuese dhe janë plot me vitamina dhe minerale thelbësore për funksionimin e duhur të trupit, shkruan InfoKosova.

Kalorive të ulëta dhe të pasura me ujë dhe fibër, konsiderohet aleati hollues për përsosmëri.

Përveç kësaj, mund të përdoret edhe në këshilla për bukurinë për të sjellë shkëlqim në lëkurën dhe tonin tuaj.

Përfitimet e trangullit për shëndetin:

Trangulli përmban komponime fenolike që veprojnë si antioksidantë për të mbrojtur trupin nga radikalët e lirë, burimet e sëmundjes.

Përveç kësaj, ajo përmban bakër dhe vitaminë K, të cilat kontribuojnë në prodhimin e hemoglobinës dhe kolagjenit për riparimin e indeve, prodhimin e proteinave dhe formimin e kockave, respektivisht.

Përveç kësaj, trangulli është i pasur me magnez, hekur, kalcium dhe vitamina B, C dhe E.

Ndihmon detoksifikimin e trupit, lehtësimin e tranzitit të zorrëve dhe pastrimin e zorrëve dhe të traktit të tretjes.

Trangull për humbje peshe:

Përmbajtja e saj e lartë e ujit i bën trangujt perime diuretike dhe etje-shuarje, sidomos gjatë motit të nxehtë.

Gjithashtu përmban silikon dhe squfur që i lejon veshkat të eliminojnë acidin urik.

Dhe kur konsumohen të papërpunuara, ajo kontribuon në humbjen e peshës pasi që është kalori i ulët.

Ju duhet të dini se 100 gram tranguj me lëvore përmbajnë vetëm 10 kalori./InfoKosova/

Shikoni këtë video për më shumë informacion:

608,926FansLike
29,781FollowersFollow
1,052FollowersFollow

TË FUNDIT

Varros veturën për ta vozitur në botën tjetër

Një biznesmen brazilian kishte pranuar shumë reagime negative pas njoftimit se donte të varroste veturën e tij. Chiquinho Scarpa, 62 vjeç kishte njoftuar në Facebook...
web
analytics