Ilaçi kundër yndyrës mund të shpëtojë botën nga Covid-19

Një ilaç i vjetër anti-trigliceride mund të zvogëlojë simptomat e koronavirusit duke i bërë ato sikur një ftohje e thjeshtë.

Ky është fenofibrat, i cili është përdorur edhe në Itali për vite me radhë për të ulur nivelin e yndyrës në gjak.

Por tani një grup studiuesish izraelitë nga Universiteti Hebraik në Jeruzalem, në bashkëpunim me Qendrën Mjekësore Amerikane Mount Sinai në New York, kanë zbuluar se ky ilaç i vjetër është i aftë të frenojë aftësinë e Covid-19 për të riprodhuar në qelizat e mushkërive .

Një lajm që po bën jehonë të madhe në komunitetin shkencor dhe në median amerikane.

Çfarë është fenofibrat

Është një ilaç që përdoret prej vitesh edhe në Itali për të ulur nivelin e yndyrës në gjak dhe i cili ndër të tjera ka kosto shumë të ulëta.

“Për vite me radhë kemi përdorur fenofibrat në pacientët tanë për të luftuar trigliceridet e tepërta të mëlçisë “, -shpjegon Cesare Sirtori, një farmacolog klinik i njohur në botë dhe themelues i qendrës për studimin e dyslipidemias në Spitalin Niguarda në Milano.

Kjo molekulë, përmes një mekanizmi të quajtur Ppar (receptori i aktivizuar me proliferator perixomal), është në gjendje të zvogëlojë yndyrnat e tepërta në mëlçi, duke ulur kështu nivelet në gjak, por askush deri më tani nuk kishte menduar se mund të përdoret për të ulur inflamacionin në mushkëri edhe nëse analizojmë mjekësinë e disa viteve më parë, ne e gjejmë këtë mekanizëm të përshkruar te kafshët.

Trigliceridet dhe Covid

Por, si kanë të bëjnë yndyrat e gjakut me Coronavirus dhe këtë ilaç? Studiuesit e grupit izraelito-amerikan, të udhëhequr nga Yaakov Nahmias nga Universiteti Hebraik në Jeruzalem, e konsideruan një ‘super-arritje” të hulumtimit mbi proceset inflamatore, “kuptuan se i njëjti efekt i fenofibratit mund të ndodhte edhe në mushkëri.

Të gjithë mjekët që trajtuan pacientët me Covid – shpjegon Sirtori – panë në rrezet X një humbje të transparencës pulmonare dhe në autopsi u panë shumë lipide sepse kjo është një nga pasojat e Coronavirus në mushkëri.

Për të prishur yndyrnat – vazhdon farmakologu – do të thotë të zvogëloni inflamacionin, në këtë rast zbutje e qartë e simptomave të koronavirusit”.

Roli i inflamacionit të mushkërive

Në fakt, një aspekt klinik që ngjalli kureshtje ishte ai që lidhej me akumulimin progresiv të triglicerideve në mushkëri të pacientëve në fazat e hershme të sëmundjes.

“Covid-19 shkakton një prishje të ngadaltë të këtyre yndyrave – vazhdon farmakologu – i cili, dukeu grumbulluar, përcakton inflamacionin serioz, ndonjëherë vdekjeprurës të mushkërive.

Studimi përshkruan një aktivitet të jashtëzakonshëm potencial të fenofibratit në yndyrnat e grumbulluara në mushkëri gjatë sëmundjes”.

Studiuesit shpjegojnë se duke lejuar që qelizat e mushkërive të digjen me shumë yndyrë, fenofibrati prish mbajtjen e virusit në këto qeliza dhe bllokon aftësinë riprodhuese të Sars CoV-2.

“Në fakt – thanë studiuesit në revistën Medical Express – brenda pesë ditëve të trajtimit, virusi pothuajse ishte zhdukur plotësisht”.

Efektiviteti me kosto të ulët

Me pak fjalë, ky ilaç ka një efekt indirekt sepse vepron në një mekanizëm toksik të koronavirusit. “Kjo rrugë vlen të provohet, duke pasur parasysh që kemi një ilaç efektiv me përvojë të madhe klinike, të toleruar mirë dhe me kosto shumë të ulët.

Në Milano ne e kemi përdorur atë për vite me rradhë në mbi 1.000 pacientë, disa janë trajtuar për 20 vjet.

Një produkt me origjinë franceze në treg për të paktën 4 dekada, i cili kushton 10 euro për 30 tableta, një kosto që bie në 7 euro me shumicë.

Shpresojmë që studimet në këtë anë të vazhdojnë, ka hapësirat për të marrë rezultate të mira “.

Por pse lajmet për ilaçet e vjetra vazhdojnë të vijnë me indikacione të tjera që duken premtuese kundër Covid? “Sepse ende sot ne shikojmë në kërkim të ilaçeve antivovive: mbi njëqind molekula janë nën studim, por ende nuk kemi asgjë të sigurt.

Për më tepër, kur ne jemi përballur me sëmundje të reja ajo gjithmonë funksionon si kjo, vetëm mos harroni se Kur erdhi për herë të parë SIDA, u përdor një ilaç i vjetër antiviral, “thotë Sirtori./ I.M-Dritare.net