Ja çfarë ndodh nëse pini çdo ditë ujë dhe sodë buke

Një produkt që rrallë mungon në shpenzimet tona është bikarbonat natriumi.

Kostoja e vogël dhe lehtësisht e disponueshme në supermarkete është e dobishme në situata të ndryshme dhe, sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, është e mirë për shëndetin.

Në fakt, është e mjaftueshme për të pirë një gotë në ditë, natyrshëm të holluar në një gotë me ujë natyral, për të marrë përfitime të jashtëzakonshme.

Le të shohim se çfarë janë:

Para së gjithash është e nevojshme të mbani mend se soda e bukës merret në doza të vogla dhe para se të bëni, është mirë të konsultoheni me mjekun tuaj, veçanërisht nëse vuani nga sëmundje të caktuara siç janë, për shembull: tensioni i lartë, apo arsye se përse po ndjek një dietë të varfër të natriumit, rast në të cilin soda e bukës duhet të shmanget.

Thënë kjo, ja se si një gjysmë lugë çaji sodë buke, e holluar në një gotë me ujë natyral dhe në temperaturën e dhomës, nëse merret çdo ditë mund të bëjë ndryshimin për trupin tonë.

– Bikarbonat i natriumit rregullon PH e gjakut, duke reduktuar nivelet e aciditetit.

– Ndihmon tretjen, sidomos kur kombinohet me lëng limoni ose xhenxhefil, të marrë menjëherë pas një vakti të rëndë.

– Vepron si një anti-acid, duke pakësuar djegiet në stomak dhe urthin.

– Zvogëlon çdo infeksion të traktit urinar, duke e dezinfektuar atë.

– Mban kolesterolin e keq në gji

– Ndihmon për të zbutur mishrat nga inflamacionet

– Redukton ënjtjet në përgjithësi. Për më tepër, studimet e fundit kanë treguar se një dozë minimale e marrë çdo ditë i bën më pak akute problemet në lidhje me lupusin dhe artritin reumatoid.

Kuriozitet:

Bikarbonati provon të jetë i shkëlqyer si një zëvendësues për majanë, duke treguar se është një ilaç i shëndetshëm për të bërë në shtëpi dhe përgatitjen e ëmbëlsirave apo brumërave.

Që të funksionojë, megjithatë, është e nevojshme për ta kombinuar edhe me një tjetër substancë acid si lëng limoni ose kos.

Në këtë mënyrë, nëse përgatitni një tortë dhe zbuloni në momentin e fundit se nuk keni maja, zgjidhja do të jetë gjithmonë në majë të gishtave tuaj.