Ja ku u rrit gruaja e Veton Surroit

Blerta Syla është një nga figurat e njohura për publikun, ani pse nuk është nga ato që pëlqejnë të dalin përditë në televizion e të ekspozohen edhe pa ndonjë arsye të vërtet.

Blerta Syla, “Miss Peja” dhe “Miss Kosova”, gjithashtu një nga modelet më të njohura të viteve 90-të në vend, është cilësuar si perëndeshë e bukurisë shqiptare.

Ndonëse me prejardhje nga Istogu, Blerta është rritur në Prishtinë dhe fëmijërinë e ka kaluar në lagjen Bregu i Diellit, nga ku ka edhe një bagazh kujtimesh shumë të bukura.

Blerta, është e martuar me publicistin Veton Surroi, me të cilin ka dy djem.