Web Analytics
BallinaUncategorizedJa se si të dobësoheni në mënyrë të shëndetshme

Ja se si të dobësoheni në mënyrë të shëndetshme

Për të humbur kilogramët e marrë gjatë periudhës së qëndrimit në shtëpi këto dy muaj është e nevojshme të ndiqet një ushqyerje korrekte, ushtrime fizike dhe të zvogëlohet sa më shumë të jetë e mundur konsumi i ushqimit të dëmshëm për shëndetin.

Gjatë izolimit në shtëpi, shtimi i konsumit të ushqimeve kalorike (siç janë ushqimet e pjekura dhe ëmbëlsirat) dhe pamundësia për të shkuar në palestër bëri që disa njerëz të merrnin disa kilogram shtesë.

Kjo tregohet edhe nga rezultatet e një studimi të kryer nga Shkolla e Menaxhimit të “Politecnico di Milano” për llogari të Coldiretti, nga i cili del se gjatë karantinës shitjet e miellit u rritën me 80%, ato të sheqerit me 28%, ato të ëmbëlsirave me 24% dhe ato të brumërave themelorë të pastave dhe picave me 13%.

Një studim tjetër, i kryer nga Coldiretti / Ixè, tregon se 47% e italianëve kanë deklaruar se do të nisin një dietë pas izolimit për t’u rikthyer në formë. Këtu janë disa këshilla për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme.

Konsumoni më shumë fruta dhe perime

Një këshillë e parë vjen nga Coldiretti, i cili në faqen e tij të internetit shpjegon rëndësinë e përfshirjes së një pjese më të madhe të ushqimeve bimore në dietë, duke i dhënë hapësirë të bollshme në tryezë frutave dhe perimeve në çdo vakt të ditës.

Një konsum më i bollshëm i kësaj rezerve natyrore të vitaminave inkurajohet gjithashtu edhe nga Istituto Superiore di Sanità (ISS).

Në portalin Epicentro, instituti ka nxjerrë udhëzime për ushqimin që duhet të konsumohet gjatë karantinës, duke përfshirë shumë këshilla të vlefshme edhe për fazën 2, e cila, ndërsa ofron një liri më të madhe për ata që duan të stërviten jashtë, ende ka kufizime të ndryshme.

Këshillat e Institutit Sipëror të Shëndetësisë

Istituto Superiore di Sanità thotë se konsumi i drithërave të plota është i rëndësishëm, të cilat përveç që janë aleatë të vlefshëm për shëndetin e zorrëve, priren të ngopin më shumë dhe, rrjedhimisht, ta bëjnë më të lehtë konsumin e sasive të vogla të ushqimit.

Pirja e ujit në sasi të mëdha është gjithashtu e rëndësishme për mirëqenien e trupit.

ISS rekomandon që të konsumoni të paktën 6-8 gota ujë në ditë.

Lëngjet ose lëngjet e frutave të freskëta janë gjithashtu alternativa të vlefshme për pije të shëndetshme.

Kur gatuani, është e rëndësishme të përdorni pak yndyrna dhe të kufizoni konsumin e kripës dhe, kur është e mundur, të zëvendësoni përbërësit e energjisë (siç është kremi ose çokollata) me ato më të lehta (siç janë ricota ose frutat).

Nëse keni kohë mjaftueshëm për t’i kushtuar përgatitjes së vaktit, këshillohet që ta përdorni atë për t’u kujdesur për shumëllojshmërinë e ushqimeve që sillni në tryezë, në mënyrë që të përmirësoni cilësinë e dietës tuaj.

Sjelljet që duhen shmangur

Ekspertët e ISS ju bëjnë thirrje t’i kushtoni vëmendje ushqimeve të yndyrshme, ushqimeve të pasura me sheqer dhe pijeve dhe konsumit të tepërt të karbohidrateve.

Përfshirja e tyre në dietë përcakton një konsum të madh të kalorive që mund të pengojnë qëllimin për të humbur kilogramët shtesë.

Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se kripa, sheqeri dhe alkooli nuk janë të nevojshme dhe se konsumimi i tepërt i tyre mund të jetë i dëmshëm për shëndetin.

Këshilla nga ISS është t’i zvogëloni ato derisa ato të eliminohen plotësisht nga dieta juaj.

Në përgjithësi, është e rëndësishme të keni kujdes lidhur me porcionet duke shmangur çdo formë të tepërt dhe të rezervoni një orë në ditë për t’i kushtuar stërvitjes.

Më në fund, ISS kujton se nuk ka suplemente që mund të zëvendësojnë një dietë të ekuilibruar.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,001NdjekësitNdjek

Të Fundit