Jeta pas COVID-19: A do të ndryshojë mënyra e të bërit turizëm, përgjithmonë?

Mandatory Credit: Photo by IAN LANGSDON/EPA-EFE/Shutterstock (10583205e) A woman wearing a face mask passes by the Eiffel Tower, which closed as part of measures to contain the spread of coronavirus SARS-CoV-2 which causes the Covid-19 disease, in Paris, France, 14 March 2020. France will ban all gatherings of more than 100 people due to the coronavirus pandemic, French Prime Minister Philippe announced on 13 March 2020. President Macron announced the closing of schools, high schools and nurseries from 16 March 2020 on. Over 3,660 cases of COVID-19 infections and 79 deaths have been confirmed so far in France, reports state. Eiffel Tower closes doors due to coronavirus crisis, Paris, France - 14 Mar 2020

Në fillim të marsit 2020, udhëzuesi i turneve Yuval Ben-Ami po udhëhiqte një grup turistësh në Lapland në Finlandë kur u dha lajmi se një pacient coronavirus po trajtohej në Rovaniemi aty pranë, qyteti i njohur më mirë si “shtëpia zyrtare e Santa Claus”.

Kjo ishte pasi Italia kishte filluar mbylljen e saj në provincën veriore të Lombardisë, por disa ditë para karantinës në të gjithë Francën, Spanjë dhe shtetet Nordike.

Në ato ditët e para të shpërthimit, me COVID-19 të kufizuar kryesisht në Kinë, grupi nuk shqetësohej shumë, shkruan Euronews.

“Disa bënin shaka për atë që guxuam të ishim, duke udhëtuar në këto kohë”, tha Ben-Ami.

Por ky do të ishte turneu i fundit që Ben-Ami do të ofronte përpara se kufijtë në të gjithë botën të mbylleshin.

Dhe brenda disa ditësh, si 66 milionë të tjerë në Francë, udhëzuesi i turneut, 43-vjeçari u mbyll në shtëpinë e tij në Luberon, Provence, dhe madje i ndalohej të endej më shumë se një kilometër nga dera e tij e përparme.

Ndikimi i coronavirusit në industrinë e udhëtimeve tashmë ka qenë i ashpër: gjysma e popullsisë së botës është nën bllokim, ndërsa numri i fluturimeve në të gjithë botën ka rënë nga rreth 200,000 në 21 shkurt, në 64,000 në 31 mars, sipas faqes së internetit FlightRadar 24.

Sipas Organizatës Botërore të Turizmit (UNWTO), 96 për qind e destinacioneve të botës aktualisht ndikohen nga kufizimet e udhëtimit dhe masat e tjera të bllokimit.

“Bota me të vërtetë gjendet në gjendje të keqe”, i tha Euronews, drejtori i UNWTO për komunikime, Marcelo Risi.

UNWTO ka paralajmëruar se “ardhjet turistike” në mbarë botën mund të binin deri në 30 për qind në vitin 2020.

Ndërsa Komisioneri i Tregut të Brendshëm të Bashkimit Evropian, Thierry Breton, vlerëson se ekonomia e turizmit në BE mund të bjerë deri në 70 për qind dhe se duhet të jetë në radhë të parë që duhet t’i jepen fondet e rimëkëmbjes.

Në të gjithë kontinentin, turizmi llogarit deri në 27 milionë vende pune, dhe industria krijoi 400 miliardë euro vetëm vitin e kaluar, tha Risi i UNWTO.

Në një intervistë në “Euronews Now”, ai u kërkoi qeverive të ndërmarrin masa të forta monetare dhe fiskale për të mbështetur sektorin dhe punëtorët e tij.

“Ne po flasim për miliona vende pune. Kjo nuk është diçka që do të injorohet. Ndikimi social dhe zhvillimi – nëse shkojmë përtej Evropës dhe shikojmë kaq shumë vende në botë që kanë turizmin si një jetë shpëtimi – mund të jetë i madh”, paralajmëroi ai.

Ndryshe, vetëm Franca kishte 89,4 milionë vizitorë të huaj në vitin 2018 dhe turizmi përbën 8 për qind të BPV-së.

Qeveria vlerëson se dy milionë njerëz punojnë drejtpërdrejt ose indirekt në industrinë e udhëtimeve – dhe shumë prej atyre njerëzve, përfshirë Ben-Ami, tani janë pa punë.

Ai dhe gruaja e tij u kualifikuan dhe aplikuan për ndihmë nga shteti francez.

“Kjo është hera e parë që kërkova ndonjëherë mbështetje nga shteti në jetën time, por nuk kishte zgjidhje tjetër”, tha ai.

Por edhe Britania është goditur fort nga rënia e turistëve që nga fillimi i epidemisë COVID-19.

Vendet si Kulla e Londrës, Buckingham Palace dhe Westminster Abbey janë gati të zbrazëta.

Si një udhërrëfyes i akredituar i “Blue Badge”, Roberto Di Gioacchino zakonisht do të ishte në ato vende këtë javë, duke udhëhequr turistë nga e gjithë bota, por jo vetëm që klientët e tij kanë anuluar prenotimet e tyre aq larg sa deri në korrik, edhe gushti nuk duket shumë shpresëdhënës.

Dhe Di Gioacchino nuk është në Londër tani.

Më 11 mars, ai kapi një nga fluturimet e fundit për në Teramo të Italisë, ku po kujdeset për nënën e tij 92-vjeçare në qytetin Alba Adriatica.

Si një italian, thotë ai, ai vlerëson nevojën për një bllokim në Mbretërinë e Bashkuar – edhe nëse kjo vjen në kurriz të biznesit të tij.

“Kur filloi, dëgjova që shumë njerëz kishin pakënaqësi për të. Njerëzit thoshin se qeveria nuk duhet të mbyllë gjithçka. Por duke qenë italian dhe duke qenë ngecur këtu në Itali, e kuptoj se sa e vështirë është situata”, tha ai.

Të qenit në shoqërinë e nënës së tij, e cila jetoi gjatë Luftës së Dytë Botërore, gjithashtu ka dhënë një perspektivë për krizën, për të cilën ajo i thotë asaj se është e paparë në jetën e saj.

“Nëna ime jetoi gjatë luftës dhe tha që edhe atëherë kur nuk kishin asgjë, ata përsëri mund të dilnin dhe të merrnin frymë. Tani kemi frikë të dalim dhe të prekim njerëzit – kjo është diçka që ajo kurrë nuk priste të shihte në jetën e saj”, tha ai.

Por Di Gioacchino është i bindur se kur pandemia e coronavirusit të qetësohet, udhëtarët do të kthehen.