Një baba në territorin kanadez verior të Nunavut është përshëndetur si një hero pasi ai ndërroi jetë duke i mbrojtur tre fëmijët e tij të vegjël nga një përleshje me ariun polar, transmeton InfoKosova.

Aaron Gibbons, 31 vjeç, ishte në një vend popullor të peshkimit dhe gjuetisë afër fshatit Arviat, në brigjet perëndimore të Hudson Bay, kur u shfaq ariu, sipas Policisë Mbretërore kanadeze.

Gibbons ishte i paarmatosur në kohën e përleshjes.

Ai ishte në një ishull të vogël, i cili relaksohej me fëmijët, ka thënë xhaxhai i tij Gordy Kidlapik, për Winnipeg Free Press, shkruan The Guardian, transmeton Infokosova.

Policia tha se Gibbons u shpall i vdekur në vendngjarje.

“Ai vdiq si një hero”, tha Kidlapik./Infokosova