Këta janë 50 deputetët e Vetëvendosjes që kanë siguruar ulëse në Kuvend

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar që të publikojë formularët e rezultateve të partive dhe kandidatëve të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Në këta formularë, nuk përfshihen votat nga diaspora.

Lëvizja Vetëvendosje është fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit me 47.85% të  votave dhe ka arritur të sigurojë 56 ulëse në Kuvendin e Kosovës, të cilat mund të rriten me votat e diasporës.

Këta janë emrat 50 deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje në kuvend:

Lista:

Vjosa Osmani, Glauk Konjufca, Vasfije Krasniqi, Avni Dehari, Arben Vitia, Donika Gërvalla, Shqipe Selimi, Liburn Aliu, Hekuran Murati, Armend Muja, Arjeta Fejza, Labinotë Demi-Murtezi, Arbëria Nagavci, Haxhi Avdyli, Artan Abrashi, Fatmire Kollçaku, Mimoza Kusari Lila.

Enver Haliti, Haki Abazi, Xhelal Sveçla, Saranda Bogujevci, Faton Peci, Fitore Pacolli, Hajrullah Çeku, Doarsa Kica Xhelili, Fitim Uka, Fitim Haziri, Arbër Rexhaj, Rozeta Hajdari, Alban Hyseni, Arbëreshë Hyseni Kryeziu.

Dimal Basha, Valon Ramadani, Albana Morina Xharra, Agon Batusha, Gazmend Gjyshinca, Mefail Bajqinovci, Adriana Matoshi, Hysen Durmishi, Eman Rrahmani, Drita Millaku, Adnan Rrustemi, Vendenis Lahu, Mimoza Shala, Mentor Arifaj, Salih Zyba, Avni Zogiani, Shqipe Metaj-Isufi, Leonora Svarça, Driton Hyseni, Tinka Kurti.

Renditja e emrave nuk është në bazë të votave./Blic/