Web Analytics
BallinaUncategorizedKëto simptoma ju paralajmërojnë për kancer të buzëve

Këto simptoma ju paralajmërojnë për kancer të buzëve

Deri tani kemi pasur të dëgjojmë për mijëra raste të kancerit, i cili po merr jetë njerëzish.

Një lloj i tij është shpërhapur edhe në buzë, duke u konsideruar si kancer oral.

Simptomat e këtij kanceri shfaqen në:

Buzë

Gojë

Gjuhë

Faqet

Sinus

Fyt

Qiellza të forta dhe të buta

Këtë sëmundje e përhapin më shumë nëse i bëni këto veprime

Pirja e cigareve

Përdorimi i rëndë i alkoolit

Ekspozimi i tepërt i diellit

Rrezitje

Cilat janë simptomat e kancerit të buzëve?

Shenjat dhe simptomat e kancerit të buzëve përfshijnë:

një plagë, lezion, flluskë, ulçerë ose gungë në gojë që nuk zhduket

një copë të kuqe ose të bardhë në buzë

gjakderdhje ose dhimbje në buzë

ënjtje e nofullës

Si diagnostikohet kanceri i buzëve?

Nëse keni shenja ose simptoma të kancerit të buzëve, vizitoni mjekun tuaj.

Ata do të bëjnë një kontroll të buzëve dhe pjesëve të tjera të gojës tuaj për të kërkuar zona anormale në mënyrë që të përpiqen të identifikojnë shkaqet e mundshme./Kosovarja/

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit