Këto ushqime pengojnë plakjen e trurit dhe ju mundësojnë të keni një kujtesë të fuqishme

Nutricienët theksojnë se strategjia më e rëndësishme për një tru të mprehtë është të ndiqni një model dietik të shëndetshëm që përfshin shumë fruta, perime, bishtajore dhe drithëra të plota.

Mundohuni të merrni proteina nga burimet bimore, peshqit dhe zgjidhni yndyrna të shëndetshme, të tilla si vaji i ullirit ose kanola, në vend të yndyrnave të ngopura.

Këto ushqime janë veçanërisht të pasura me përbërës të shëndetshëm si acide yndyrore omega-3, vitamina B dhe antioksidantë, të cilat dihet se mbështesin shëndetin e trurit.

Përfshirja e shumë prej këtyre ushqimeve në një dietë të shëndetshme në mënyrë të rregullt mund të përmirësojë shëndetin e trurit tuaj, i cili mund të përkthehet në një funksion më të mirë mendor.

Hulumtimet tregojnë se ushqimet më të mira për trurin trurit mbrojnë edhe zemrën dhe enët e gjakut, përfshirë këtu:

Perime jeshile, me gjethe: Zarzavatet me gjethe të tilla si kale, spinaq, kola dhe brokoli janë të pasura me lëndë ushqyese të shëndetshme për trurin.

Ato përmbajnë vitamina K, lutein, folate dhe beta karoten.

Hulumtimet sugjerojnë se këto ushqime me bazë bimore mund të ndihmojnë edhe në ngadalësimin e plakjes.

Peshk: Peshqit yndyror janë burime të bollshme të acideve yndyrore omega-3, yndyrnave të shëndetshme të pangopura që lidhen me prodhimin sa më të ulët të proteinave që formojnë tufa të dëmshme për trurin e njerëzve me sëmundjen e Alzheimerit.

Mundohuni të hani peshk të paktën dy herë në javë, por zgjidhni varietetet që janë me pak merkur, të tilla si salmon, merluc dhe ton të lehtë të konservuar.

Nëse nuk jeni tifoz i peshkut, pyesni mjekun tuaj për të marrë një shtesë omega-3 ose zgjidhni burime tokësore omega-3 siç janë farat e lirit, avokadot dhe arrat.

Manaferrat: Flavonoids, pigmentet natyrore të manaferrave gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e kujtesës, tregojnë studimet.

Në një studim të vitit 2012 të botuar në Annals of Neurology, studiuesit e Harvard’s Brigham zbuluan se gratë që konsumonin dy ose më shumë racine me luleshtrydhe dhe boronica çdo javë vonuan rënien e kujtesës deri në dy vjet e gjysmë.

Çaj dhe kafe: Kafeina në filxhanin tuaj me kafe ose çaj në mëngjes mund të ofrojë më shumë sesa një nxitje përqendrimi afatshkurtër.

Në një studim të vitit 2014 të botuar në The Journal of Nutrition, pjesëmarrësit me konsum më të lartë të kafeinës rezultuan më mirë në testet e funksionit mendor.

Kafeina gjithashtu mund të ndihmojë edhe në forcimin e kujtimeve të reja, sipas hulumtimeve të tjera.

Arra: Arrat janë burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe yndyrnave të shëndetshme dhe mund të përmirësojë kujtesën.

Një studim i vitit 2015 nga UCLA lidhi konsumin më të lartë të arrave me rezultate të përmirësuara të kujtesës.

Arrat përmbajnë në një lloj acidi yndyror omega-3 të quajtur acid alfa-linolenik (ALA), i cili ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe mbron arteriet.

Kjo është e mirë për zemrën dhe trurin.

/Ora News.tv/