Web Analytics
BallinaSHËNDETIKëto ushqime, zvogëlojnë mundësinë e prekjes nga sëmundja e Alzheimerit

Këto ushqime, zvogëlojnë mundësinë e prekjes nga sëmundja e Alzheimerit

Ka shumë gjëra që mund t’ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por dihet mirë se dieta juaj gjithashtu luan një rol vendimtar në uljen e rrezikut të zhvillimit të demencës dhe Alzheimerit.

Hulumtimet e fundit kanë treguar që një dietë specifike, e quajtur dieta MIND, mund të zvogëlojë rrezikun e këtyre sëmundjeve.

Këto janë lëndët ushqyese kryesore që ju duhet të përfshini në dietën tuaj për të pasur një tru të shëndetshëm.

Dredhëzat janë frutat numër një për t’u konsumuar.

Ato janë të pasura me flavonoide që janë shumë të dobishme për trurin tonë.

Perimet me gjethe jeshile janë gjithashtu shumë të mira për trurin tonë.

Sidomos spinaqi, kaleha marulja që janë treguar për të zvogëluar shkallën e plakjes së trurit.

Në vend të ushqimeve dhe ëmbëlsirave të përpunuara, ju preferoni të hani arra të papërpunuara ose të pjekura, të cilat janë të pasura me vitaminën E, e cila ndihmon në funksionimin e trurit tuaj.

Për më tepër, për shkak të yndyrërave, fibrave dhe antioksiduesve të shëndetshëm, ato ndihmojnë shëndetin tonë të përgjithshëm.

Nëse dini disa gjëra në lidhje me dietën mesdhetare, atëherë e dini që vaji i ullirit është aleati numër një për një vakt të mirë dhe të shëndetshëm.

Mjekët këshillojnë që të përdorni vajin e ullirit në dietën tuaj, veçanërisht vajin e ullirit ekstra të virgjër, i cili vepron si mbrojtës i trurit tonë kundër demencës.

Duhet të hani peshk të paktën një herë në javë.

Studimet kanë treguar që njerëzit mbi moshën 65-vjeç që hanin peshk vazhdimisht u treguan më të mirë në testet e kujtesës në krahasim me ata që hanin më pak.

Peshku përfshin yndyra të shëndetshme, B-6 dhe B-12, të cilat janë të dobishme për trurin.

Sipas dietës MIND-i, mjafton të përfshini peshk në meny një herë në javë.

Ushqimet që duhet të shmangni janë gjalpi, margarina dhe djathi.

Tepër sheqer dhe kripë nuk janë të mira për trurin tuaj.

Rrjetet Sociale

630,215FansaPëlqeje
28,218NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit